Konut dokunulmazlığını ihlal suçu
Criminal immunity for violations of residence
  1. Tez No: 253110
  2. Yazar: ÜMİT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Temel hak ve hürriyetlerden olan, konut dokunulmazlığını ihlal suçu hem uluslar arası belgelerde hem de Anayasalarda düzenlenmiş ve güvence altına alınmıştır. İç hukukumuzda konut dokunulmazlığını güvenceye bağlayan temel hüküm, 1982 Anayasasının 21. maddesinde yer almaktadır. Bu hakkın ihlalini yaptırıma bağlayan temel norm ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 116. maddesinde düzenlenmiş olan konut dokunulmazlığını ihlal suçudur.Bu maddeye göre; kişilerin konutları, işyerleri ve eklentileri koruma altına alınmıştır. Buralara hak sahibinin rızası dışında giren kimseleri kanun cezalandırmaktadır. Bu suç şikayete tabi bir suçtur. Kural olarak bu suçu işleyen kişiler hakkında soruşturma yapılabilmesi mağdurun, suçun faillerini şikayet etmesine bağlıdır.Ayrıca söz konusu suçun silâhla, kişinin kendisini tanınmayacak bir hâle koyması suretiyle, imzasız mektupla veya özel işaretlerle, birden fazla kişi tarafından birlikte, var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır.Konut dokunulmazlığını ihlal suçunda korunan hukuki yarar, kişi hürriyeti başlığı altında bireyin, kendisinin ve ailesinin özel hayatıdır. Bu hürriyetin korunması adına devletlere pozitif bir yükümlülük getirilmiş, hemen hemen bütün çağdaş ceza kanunlarında bu hürriyet koruma altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Fundamental rights and freedoms, which is violate the criminal immunity of residence as well as organized and guaranteed international documents and in the Constitutions.Binding domestic law to guarantee the basic provisions of the residence immunity, are listed at 21st in the 1982 Constitution substances. This right to sanction the violation of the basic norms of linking the 116th of the Turkish Penal Code No. 5237 substances that have been arranged in the housing immunity is a criminal violation.According to this article, individual person?s housing, workplaces, and associated buildings have been protected. Owner's consent, except where the rights of all people entering are punished. This is a crime subject to criminal complaints. As a general rule, people who operate this crime investigation can be made about the aggrieved person; perpetrator of the crime is connected to the application in person.Moreover violation of the residence immunity by using a weapon, while concealing an identity or with an unsigned letter or by using a particular symbol, together by more than one person, by taking advantage of the power to invoke fear derived from a criminal organization which exist, or is assumed to exist, by misusing the influence derived from public office, the penalty to be imposed shall be doubled.Protected by immunity from criminal legal benefits of residence violations, a person under the heading of freedom of the individual is his private life and family. This right to a positive obligation of the state was brought on behalf of protection. Almost all the modern criminal law has been taken to protect these freedoms.