The board of directors as one of the mechanisms of corporate governance and its impact on the performance of Turkish family companies: A survey
Kurumsal yönetim ilkeleri mekanizmalarından yönetim kurulu işleyişinin Türk aile şirketleri üzerindeki etkileri konusunda bir araştırma
  1. Tez No: 253157
  2. Yazar: SEVGİ PEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kurumsal Yönetim mekanizmasının en önemli yapı taşı olan Yönetim Kurulları geçtiğimiz son onbeş yılda şirket başarısızlıkları, şirket performansları ile ilgili endişeler ve yönetim sorunları gibi nedenlerle dünya çapında büyük ilgi odağı haline gelmiştir. Yaşanan küresel mali krizlerin, şirket iflaslarının ve yolsuzlukların önemli boyutlarda gerçekleşmesinin nedenleri arasında Yönetim Kurulu işlevlerinin yetersiz olması gösterilmektedir.Türkiye gelişmekte olan bir pazar olarak yabancı yatırımcıyı kendine çekme konusunda dünya ülkelerinin pek çoğundan geri konumdadır. Literatür incelendiğinde Türk firmalarının büyük çoğunluğunun aileler tarafından kurulup yönetilmekte olduğu ancak aile şirketleri yaşam evresinin ancak üçüncü kuşağa kadar sürebildiği gözlenmektedir. Bu durum sürdürülebilir başarı için gereken yönetim ve kontrol sistemlerini ve şirketlerinin beyni olarak tanımlanan yönetim kurullarını mercek altına almayı zorunlu kılmaktadır.Bu çalışmanın amacı Istanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmekte olan aile şirketlerinin performansları ve yönetim kurulları işlevleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve açıklamaktır. Çalışmada Yönetim Kurulu işleyişinin SPK kurumsal yönetim ilkelerine olan uyumluluğu ile şirket performanları arasındaki ilişki ampirik olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Board of directors, one of the four structural elements of corporate governance, has attracted a great deal of attention in the past fifteen years due to corporate failures, concerns about the performance of corporations and the way they are governed. Inefficient government of companies was shown as one of the main reasons of the ongoing international and domestic financial crisis, bankruptcies and company frauds.As an emerging market, Turkey?s ability to attract international capital is relatively low. Analysis of the extant literature on Turkish companies indicate that a majority were founded and governed by families where only a small percent can survive into the third generation. This brings the necessity to examine the management and control systems and the board of directors in detail to achieve sustainable development in family companies.The main purpose of this study is to empirically analyze the relationship between the company performance of Turkish listed companies in Istanbul Stock Exchange and the compliance levels of the board processes to the corporate governance principles issued by Capital Markets Board of Turkey.