Performans yönetimi ile motivasyon ilişkisi bir uygulama
A study on the relationship between performance management and motivation
  1. Tez No: 253171
  2. Yazar: ERDEM ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
21 nci yüzyıla girdiğimiz bu dönemde, bili?im sektörünün hızla geli?mesi nedeniyle artık dünyada ekonomik sınırların hemen hemen kalktığını görülmektedir.Bu geli?melerin odak noktası insan unsurudur. Çünkü insan pek çok soyut değeri ta?ımaktadır. ?nsan kaynağını iyi kullanan i?letmeler daima ba?arılı olmu?lar ve rekabet gücünü her zaman ellerinde tutmu?lardır.??letmenin büyümesi ve modern i?letmecilik ilkelerinin uygulandığı günümüz i?letmelerinde en büyük sorun, i?görenlerin performansını yükseltmek ve maksimum verim elde etmektir. Bunu sağlamak için örgüt yöneticileri önce, i?görenleri çalı?tıkları yerde bir makine ya da malzeme gibi görmek yerine, onları çalı?tıkları yerin onurlu bir parçası olarak görmelerini sağlayacak önlemler ve uygulamaları ya?ama geçirmelidirler.Performans Yönetimi kavramının tarihsel geli?imi incelenerek gerek dünyada, gerekse ülkemizde yeni yeni yerle?meye ba?layan sistem dinamiklerinin, güncel uygulaması ile bütünle?mesi sağlanmaktadır. Sistemin tarihsel geli?iminde yapılan hataların günümüz Performans Yönetimi Sistemlerinin geli?imindeki etkisi açıkça ortaya konmu?tur. Performans Yönetiminin sıklıkla uygulanmakta olan modelleri incelenerek sistemin tek bir uygulama yapısına sahip olmadığı ve bu konudaki ba?arının organizasyonun sisteme olan yakla?ımı ile doğru orantılı olduğu açıkça belirtilmi?tir.Motivasyon davranı?ları harekete geçiren, enerji veren hedefler doğrultusunda yönelten içsel bir fonksiyon olarak tanımlanabilir.Motivasyon ki?iye uygulanacak bir ?ey değildir. Motivasyon, bireylerin ihtiyaçlarını ve seçim yapma kabiliyetlerini kar?ılamada onlara fırsat yaratan bir çevreyi içeren faktörler kombinasyonundan olu?ur. Üretkenliği etkileyen çalı?an motivasyonu, yöneticinin bir parçası olmalı ve yöneticiler organizasyonun amaçlarını gerçekle?tirme yönünde motivasyonu sağlamalıdırlar. Motivasyon çalı?ması, yöneticilerin, çalı?anları neyin harekete geçirdiğini ve onların seçimlerini nelerin etkilediğini anlamalarına yardım eder.?Performans Yönetimi ile Motivasyon ?li?kisinin ?ncelenmesi? konulu çalı?manın amacı; i?görenlerde Performans Yönetiminin motivasyona nasıl etkisinin olduğunun belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Due to the vapid development of imformation teknology sector, as observed that there are no more economical border in todays world. The focus point in these developments is the human factor, since every individual possesses an abstract merit. Therefore, the organizations making advantage of human resources have always been successful and have had the power of competition.?n todays busines enterprises, where fundamentals as the improwement of companies and modern administration are processed, the most vital problem is how to increase the performance of the employees and to gain the maximum yield. Hence, the administrators of a company should primarily consider the staff not as a machine or an eguipment but an honourable component of that organization, and should provide the measures and aplications to achieve this undisputedly important task.The historical progress of the performance management concept is investigated are getting obtained and integrated with current aplications of system dynamics which are recently getting established in the world as well as in our country. The effect of errors done and failures faced within the historical development of the system on the improvement of today?s performance management systems are clearly defined. The frequently used aplication methods of performance management system are exemined and it is clearly understood that the system has not got one unique structure of aplication and that the success of the system is directly related with the organization?s aproach to the system.Motivation can be defined as an function that energies, activates or moves and that channels behavior toward goals. Motivation is not something can be applied to an ındividuals. It results from a combination of factors, including an individual?s need, the ability to make choices and an enviroment that provides the opportunity to satisfy those needs and external influences that determine behavior. Employee motivation that affects productivity has to be a part of manager?s job and managers must channel motivation toward the accomplishment of organizational goal. The study of motivation helps managers understand what prompts people to initiate action and what influences their choice.The aim of the project named ?The Relationship Between Performance Management And Motivation? is defiend as how is effected by perrformance management on staff.