Lojistik işletmelerinde muhasebe düzeni ve bir uygulama
Accounting system on logistic companies and an application sample
- Tez No: 253291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ticaretin başladığı en eski dönemlerden günümüze önemi sürekli artan ancak gelecek dönemde bir takım ciddi sorunlarla yüzyüze kalması muhtemel olan lojistik sektörünün maliyet yapısı ve maliyetlerin nasıl kontrol edildiği muhasebe düzeni açısından araştırılmıştır.Bu amaçla yapılan kaynak araştırmasında da görüldüğü üzere sektöre bu konuda yardımcı olacak yön verecek kaynak sayısı sınırlıdır. Başka ülke kaynaklı dökümanlar ise Türkiye'de yerleşik firmalar için yeterli açıklamayı ve uygulamayı verememektedir.Bu nedenle lojistik işletmelerin maliyet takibi ve kontrolüne yönelik çalışmaları devamında etkin muhasebe düzeni ve uygulamalarının önemi daha da artmaktadır.Dünya Bankası tarafından yapılan çalışmada Türk lojistik sektörünün performansı 150 ülke arasında 34'ncü olmuştur. Türk lojistik sektörü, Avrupa ve Merkezi Asya lojistik sektörü ortalaması ile karşılaştırıldığında hem daha pahalı hemde operasyonel olarak daha dezavantajlı olmaktadır.Lojistik firmalarının bu duruma ilişkin değerlendirmeleri yüzeysel olmadan detayda hangi faaliyet sahasında avantaj, hangisinde dezavantaj olduğunun tespiti yönünde olmalıdır. Bu durumda firmaların gerekli karşılaştırma ve hedeflemeler için etkin bir muhasebe düzeni ile üretilmiş sağlam finansal verilere ihtiyacı olmaktadır.Uygulama örneği olarak incelenen firmada da görüldüğü üzere, organizasyon yapısı genel kabul görmüş organizasyon yapılarına uygundur. Yine Türkiye'de mevcut Tek Düzen Hesap Planı ve bu konudaki prensiplere uygun muhasebe yapısı ve finansal kayıt tekniği tercih edilmiştir.Gelecek dönemdeki muhtemel dezavantajlar nedeniyle lojistik işletmeler için ciddi planlama ve destek gereklidir. Bu planlama ve hedeflemeler ise ancak etkin muhasebe uygulamaları ile ve yeterli finansal verilerle mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the start of commercial activities logistics industry have increasingly become very important, however future of the industry indicates some serious problems, therefore cost structure and how cost control is applied throughout the industry is investigated from an accounting viewpoint.As can be also seen from the source inquiry, there are limited number of articles and documentations for the industry to benefit from. Foreign studies and articles are not giving accurate explanations and implementation practices for local companies.Therefore it becomes more important to develop an efficient accounting organization and accounting practices for improving cost follow up and control of logistics companies based on Turkish logistic industry specific studies.Turkish Logistics Industry has been ranked 34th out of 150 countries according to a comprehensive World Bank study. Turkish logistic industry is both more expensive in average and has operational disadvantages when compared with European and Central Asian logistic industries.Logistic companies should evaluate the industry?s status in detail such as benchmarking for each different operational segment rather than making some general conclusions. In order to achieve such an in depth analysis logistic companies would need a great amount of trustworthy data which can only be accumulated through an efficient accounting organization.As can be seen from the company which is inquired for the purpose of this paper, organizational structure is in line with the one generally accepted structures. In addition to this, the company had selected to apply accounting principles in accordance with Turkish Uniform Chart Of Accounts.Serious support for analysis and planning seems required for logistic companies when future possibilities of growing disadvantages are taken into consideration. Such planning and target setting is only possible if there is such an effective accounting applications and accumulation of sound financial data.