İş tatmini ve etkileyen faktörler: Bir örnek olay
Job satisfaction and the factors that affects: A case study
  1. Tez No: 253370
  2. Yazar: ŞENAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Uluslararası çalışan bir ilaç firmasının satış ve tanıtım sorumlularına anket yapılarak çalışanların iş tatmin düzeyleri, iş tatminini etkileyen faktörleri göz önünde bulundurularak ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışanların verimli ve etkin çalışabilmeleri için iş tatmin düzeylerinin araştırılması gerekir. Bu açıdan çalışma önem arz etmektedir.Birinci ve ikici bölümde, öncelikle iş tatmini kavramının tanımı, önemi ve değişkenleri, iş tatminin kuramları ve iş tatmini ölçek türleri tatmini açıklanmıştır. İş tatminini etkileyen faktörler kişilik özellikleri ve işin nesnel yönü açısından incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, iş tatmininin olumlu sonuçlarından, iş tatminsizliğinin sonuçları incelenmiş. Son olarak iş tatminsizliğinin ifade biçimleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise, oluşturulan model çerçevesinde yapılan araştırmada satış ve tanıtım sorumlularının iş tatminleri içsel ve dışsal açıdan ölçülmeye çalışılmıştır. Anket uygulaması bir ilaç firmasının Türkiye'deki Pharma grubunun 201 çalışanına yapılmıştır. Meslekleriyle ilgili doyumu ölçebilmek likert tipindeki 20 sorudan oluşan Minnesota iş doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca araştırmanın yapıldığı ilaç firmasına özel 20 sorudan olşuna ayrı bir ankette uygulanmıştır.Araştırmadan toplanan veriler SPSS 13.0 programında değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarını değerlendirirken frekans, ortalama, standart sapma, T-Testi, Anova, Tukey Çoklu Karşılaştırmai Ki-Kare ve Regrasyon testi yapılmıştır. Firmaya özgü soruların boyutlarının belirlenebilmesi amacıyla Faktör analizi uygulaması yapılmıştır.Araştırma sonuçlarında; Cinsiyete göre çalışan erkeklerin içsel tatmin boyutunun kadınlara göre daha yüksektir. Medeni duruma göre, bekarların dışsal tatmin boyutu evlilere göre yüksek çıkmıştır. İş ile ilgili ifadelerde çalışanların büyük bir kısmı iş gereği yapmış olduğu raporlama işlemleri için harcamış oldukları zamandan ve hastanelerde uygulanan ziyaret yasaklarından memnun olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this research is to evaluate the job satisfaction of an international pharmaceuticals company?s sales people and pharma representatives by taking into consideration the factors that affects job satisfaction. For the efficient and effective work; the job satisfaction of the employees must be measured. From this point of view this study is important.The first and second part is formed by the definition of the job satisfaction, the importance of job satisfaction and it?s variables, the theories of job satisfaction and job satisfaction measurement types. The factors that affects the job satisfaction are analyzed in terms of personality characteristics and the objective direction of the job. Also in this part the positive results of the job satisfaction and the results of the job dissatisfaction are analyzed. Fınally in this part the expression ways of the job dissatisfactions are explained.In the third part the job satisfaction of the sales people and pharma representatives is aimed to be measured in terms of internal and external point of views. The survey is implemented to the 201 employees of a pharmaceutical company in Turkey. In order to measure the satisfaction of their job Minnesota Satisfaction Questionnaire is implemented in likert type scale with 20 questions. Apart from the Minnesota Satisfaction Questionnaire, a customized 20 question survey is also prepared for this pharmaceutical company and implemented to the employees.The data collected from this research is evaluated in SPSS 13.0 programme. Frequency, average, Standard deviation, T-Test, Anova, Tukey Multiple Comparison Tests, chi- square and regression are implemented in order to evaluate the survey results. Factor analysis application is implemented in order to determine the dimension of the company customized questions.According to the survey results, from the gender point of view the internal satisfaction of the male employees is higher than the female employees. From marital status point of view the external satisfaction of the single employees is higher than married employees. In the job related expressions it?s stated that most of the employees are not happy with the time they spent for reporting processes and visit restriction to the hospitals.