Asistan doktorlarda yıldırma algısı ve bir alan araştırması
Mobbing perception of asistant doctors and a field study
- Tez No: 253476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Hospitals, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yıldırma mesleki anlamda başlıca stres kaynağı olarak 1980'lerin ortalarından itibaren tanımlanmaktadır. Yıldırma kişinin işyerinde bir veya daha çok meslektaşı veya amiri tarafından sistematik olarak belirli bir süre devam eden saldırgan davranışlara maruz kalmasıdır. Davranış hedef kişiyi damgalamaya yöneliktir ve birçok psikolojik travmaya neden olabilmektedir.Bu çalışmanın amacı, Kocaeli ve İstanbul illerindeki asistan doktorların işyerlerindeki yıldırma deneyimlerini ve yıldırmadan usanma algılarını araştırmaktır. Araştırma, dört eğitim ve araştırma hastanesi ile üç üniversite hastanesinde görev yapan 314 asistan doktor ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın gerçekleştirilmesinde veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma anketi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm `asistan doktorların demografik özellikleri', ikinci bölüm `olumsuz eylemler algı ölçeği', üçüncü bölüm `olumsuz etkiler algı ölçeği' ve dördüncü bölüm `yıldırmanın kim tarafından ve niçin yapıldığının tanımlanması' şeklindedir. Elde edilen araştırma verilerini analiz etmek için SPSS 17.0 istatistik programı kullanılmıştır. Olumsuz eylemler ölçeğindeki her bir madde tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılarak hesaplanmıştır.Araştırmanın bulgularında asistan doktorların ankette yer alan davranışlara nadiren maruz kaldıkları gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre asistan doktorların yıldırma algıları ile eğitim aldıkları uzmanlık alanları, haftalık ortalama çalışma saatleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yıldırmanın daha çok üstler tarafından uygulandığı ve bu süreçte asistan doktorların kendilerini çaresiz hissettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing has been recognized as a major occupational stressor since the mid. 1980s.Mobbing occours when someone at work is systematically subjected to aggressive behaviour from one or more colleaques or supervisors over a period of time. Such treatment tends to stigmatise the target and may cause severe psychological trauma.The aim of this study is to explore where the assistant physicians in Kocaeli and İstanbul experience mobbing in their workplaces and their perception of having fed up with mobbing.The survey is performed to 314 assistant physicians who work in four Training and Research hospitals and three University hospitals by the way of questionnaire.A guestionnaire is used the data collection instrument. The survey questionnaire has four part.The first part contains demographical informations of asistant doctors. The second part consists of scale of negative actions perception.The third part consists of scale of negative effects perceptions.The fourth part is description part of who/why did mobbing? In order to analyse the data collected, the SPSS 17.0 statistical programme is used. Each of items in the negative actions scale were calculated with one way ANOVA and t test.İt is observed that according to findings of the study, asistant physicians are not subjected to the attitudes in the survey.According to the test results, it?s found that there is a significant relation between assistant physician?s mobbing perceptions and their training branch,weekly average working hours.It is seen that, there is downward mobbing behaviours and assistant physicians feel despaired regarding to this.