Yönetim danışmanlığı ve işletmelerin yönetim danışmanlığına bakış açıları : Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmeler üzerine bir araştırma
Management consultation, the view of corporations to management consultation: a research conducted in corporations operating in Marmara Region
- Tez No: 253483
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Geçmişi sanayi devrimine dayanan yönetim danışmanlığı, bağımsız uzman desteği sunarak yönetim fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmelerini, işletme hedef ve stratejilerini gerçekleştirmelerini amaç edinmektedir. Son yıllarda gelişmiş ülkelerde önemi giderek artan yönetim danışmanlığının Türkiye'de sektör haline geldiği söylenebilir.Bu bağlamda yapılan araştırma, işletmelerin ne ölçüde faydalandıklarını, yönetim danışmanlığı konusuna olan bakış açılarını çeşitli yönlerden analiz ederek, sektöre olan inançlarını bir anlamda Marmara Bölgesi özelinde gelişmişlik düzeyi ve geleceği hakkında öngörüde bulunmaktır.Çalışmanın örneklemi, Marmara Bölgesi'nde(İstanbul, Bursa, İzmit, Sakarya) bir odaya kayıtlı olarak faaliyet gösteren işletmelerden oluşmaktadır. Araştırma için hazırlanan anket demografik bilgilerden ve yönetim danışmanlığına ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış olup, geri dönen anket sayısı 110'adettir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 13.0 programında değerlendirilmiştir. Bu program ile ortalama, yüzde dağılımı ve tüm sorulara ilişkin frekans dağılımları ve tek cevaplı sorulara ilişkin grafiksel gösterimler yapılmıştır. Demografik değişkenlerle ilişkilerin incelenmesi için ki-kare testi, sorular arasında farklılıkların incelenmesi amacıyla ise ki-kare ve t-testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. İşletmelerin %67,3'ü en az bir defa danışmanlık hizmetinden yararlanmıştır. Danışmanlıktan faydalanma sıklığı %40,5 ile en yüksek 2-4 aralığındadır. Danışmanlık hizmeti alınan yerler bakımından analiz edildiğinde %73 ile yerli danışmanlık firmaları birinci sırada %43,2 ile ?bir firmaya bağlı çalışmayan bağımsız danışmanlar? ikinci sırada yer almaktadır. Alınan danışmanlık türlerinde %59,5 ile kalite belgelendirme birinci sıradadır. İşletmelerin %72.2'si alınan danışmanlık hizmetini başarılı veya çok başarılı bulurken sadece %5,6'sı başarısız bulmuştur. Danışmanlık hizmetlerini başarılı bulmalarındaki en önemli neden ?kaliteli iş yapma ve sonuç alma oranı arttı? ifadesi iken; danışmanlık hizmetlerini başarısız bulma nedeni olarak ise, danışman tarafından kurulan sistemin işletmeler tarafından benimsenmemesi ve problemin teşhis edilememesi olarak gösterilmiştir. Danışmanlarda bulunması beklenen özelliklerden ?bilgi ve tecrübe düzeyi? en yüksek ortalamaya sahiptir. ?Üretim yönetimi?, danışmanlık hizmeti en çok alınması düşünülen alan olarak gösterilmiştir. Alınan ücretler %70 oranda yüksek bulunmuştur. İşletmelerde tespit edilen en önemli sorun verimlilik olduğu ifade edilmiştir. Türkiye'de YD'nın gelişimindeki en önemli sorun %41,8 ile ?işletmelerin danışmanlık hizmeti almayı birinci öncelik olarak görmemeleri? olarak gösterilmiştir. Yapılan araştırmada, danışmanlık hizmeti alma eğiliminin ve alınan hizmetlerden tatmin olma oranının yüksek olduğu görülmüştür. Buna paralel olarak sektör, gelişme eğilimi göstermekle birlikte işletmelerin büyük çoğunluğunun yönetim danışmanlığını faaliyet alanlarında birincil öncelikli konu olarak görmedikleri ve sektöre olan inançlarının yeterli seviyede olmadığı bulgusu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
While its historical background based on industrial revolution, management consultation aims to carry out managerial functions in the best way and to implement corporate goals and strategies. Having increased importance in recent years, it could be said that management consultation has become a real sector in Turkey.This research is conducted in this context aimsing at exploring how corporations and to previewing its future by analyzing various aspects of this subject and determining their trust specifically in regards to the Marmara Region?s developmental stage.The sample of the study was consisted of corporations which have a membership to a Chamber in Marmara Region (İstanbul, Bursa, Izmit, Sakarya). The survey prepared for this research include demographic information and questions on management consultation. The data were collected by questionnaires and 110 of the distributed surveys returned back. The data obtained in the study were evaluated by SPSS 13.0 software. We calculated mean, percentages, and frequency distribution of the data and graphics were performed for a single-answer questions. We performed chi-square test for evaluation of demographic variables, and differences within the study questions. 67.3 percent of the corporations declared that they had used management consultation for at least once. The highest frequency of using management consultation between 2-4 in 40.5% of the corporations. Analyzing the areas of taken consultations domestic consultation firms rank first by 43.2% and independent consultants rank the second. Analyzing the areas of consultation quality certification ranks the first by 59.5%. While 72.2% of the corporations find the consultation service successful or very successful, only 5.6% find it unsuccessful. The most common reason to find it successful was declared as ?increased high quality work performance and its consequences?, the most common reason to find it unsuccessful was defined as ?unuseful systems built by the consulting agency and wrong diagnosis of the existing problem?. The most expected qualification of the consultants were defined as ?having knowledge and experience?, ?production management? was found the most expected area of consultation in the future prospect. The cast of the management consultation was found above avarage by 70% by the participants. While 41.8% the most significant problem of management consultation was stated as ?not considering management consultation as first priority?. In this research, it was shown that the satisfaction rate of having management consultancy is high. While this sector tends to show progression, corporations does not consider management consultancy as their alliance to this sector was not found in an adequate level.