İhtiyati tedbir türleri
Preliminary injunction types
- Tez No: 253503
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 514
Özet
Gecikmesinde tehlike olan bir hâl, hukukî korumanın etkinliğinin sağlanması amacıyla, geçici hukukî koruma yolu ile önlenir ya da durdurulur. Geçici hukukî koruma, ispat ölçüsünün düşürülmesi ve hukukî dinlenilme hakkının ertelenmesi ile karakterize olan, karşı tarafın menfaatlerini çeşitli usûli araçlarla dengeleyen, anayasal temele sahip bir yargısal hukukî korumadır. Özel hukuk yargılamasında dava sonuçlanmadan ortaya çıkan ve hukukî korumanın etkinliğini tehdit eden tehlikelerin önlenmesi ya da durdurulmasına yönelik geçici hukukî korumalardan birisi ihtiyatî tedbirdir. İhtiyatî tedbir, para alacağı dışında kalan taleplerin güvence altına alınmasına; istisnaen bütün taleplerin asıl dava için bağlayıcı olmayacak şekilde geçici olarak gerçekleştirilmesine hizmet eden geçici bir hukukî korumadır. İhtiyatî tedbir kararları, tehlikenin yoğunluğuna paralel olarak farklı etkilere sahiptir. Bu farklılık, koşulları, yargılaması ve icrası bakımından farklı tedbir türlerini ortaya çıkarmaktadır.Çalışmamızın birinci bölümünde ihtiyatî tedbiri şemsiyesi altına alan geçici hukukî korumanın temelleri üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde, ihtiyatî tedbirler hakkında genel bilgiler verilecek, bu çerçevede ihtiyatî tedbirler, özel hukuk yargılamasındaki diğer geçici hukukî korumalar ve benzer müesseselerle karşılaştırılacaktır. Son bölümde ise ihtiyatî tedbir türleri sınıflandırılacak ve tespit edilecek tedbirlerin içeriklerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
A circumstance which is in danger in the event that it is delayed, in order to provide the efficiency of the legal protection, is either prevented or delayed by means of preliminary injunction. Preliminary injunction, is a sort of judicial legal protection which has a constitutional base, which is characterized by the reducing of the proof degree and the delay of legal listening right, and which is balancing the interests of the adverse party by means of several procedural instruments. In the private law judgments, one of the temporary legal protections which occurs prior to the completion of the lawsuit and aims to prevent or terminate the dangers threatening the efficiency of the legal protection is preliminary injunction. Preliminary injunction, is a sort of temporary legal protection which serves the assurance of the requests other then monetary claims; exceptionally the realization of all claims temporarily without binding the actual lawsuit. The decisions of preliminary injunction have different effects varying with respect to the intensity of the danger. This difference brings on diverse types of injunction in terms of conditions, judgment and performance.In the first section of our study, the foundations of the temporary legal protection which comprise the preliminary injunction shall be examined. In the second section general information regarding preliminary injunction shall be given, in this regard preliminary injunctions shall be compared with other temporary legal protections and similar legal institutions in private law judgment. In the last section, the types of preliminary injunction shall be classified and the contents of the determined interim injunctions shall be mentioned.