Muğla ilindeki kamu görevlilerinin kamu yönetimi reformları hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin bir alan araştırması
This is a field research which is about evalutions of state employees'es who work in Mugla that concerning public administration reforms
  1. Tez No: 253513
  2. Yazar: SELÇUK TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yeniden yapılanma çoğunlukla aksayan ve hataya sebebiyet veren oluşumları bertaraf etme, iyileştirme veya yeni bir şekil verme anlamında kullanılmaktadır. İdari alanda yeniden yapılanma ise idarenin sahip olduğu bütün imkan ve kaynakların idarenin gerçekleştirmeyi istediği hedefler doğrultusunda akılcı bir şekilde kullanabilme metotlarını inceleyerek çağdaş ve modern fikirler doğrultusunda yeni bir anlayış getirme mücadelelerinin bütünüdür.İdarede reform aslında başarılması güç bir konudur. Çünkü idare genellikle mevcut durumu, düzeni korumak ister. Bu yönden idarede reform, idarenin tutuculuğuna karşıt olarak bir davranıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin idari reform yapmada izlediği süreç ve aldığı yol üzerinde durulmaktadır. Cumhuriyetin ilanından planlı döneme kadar olan dönem planlı dönem öncesi reform çalışmaları olarak ele alınmış, 1960 sonrası planlı döneme geçilmesi ile birlikte söz konusu dönem planlı dönem olarak incelenmiştir ve de bu dönemde ortaya konulan MEHTAP, KAYA gibi kapsamlı çalışmalara yer verilmiş ve bunun yanında gerçekleştirilen diğer başlıca çalışmalar üzerinde de durulmuştur.2000'li yıllara gelindiğinde reformların çehresi değiştiğinden VIII. ve IX. Kalkınma Planları'nın üzerinde ayrıca durulmuş son dönemlerde yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verilmiştir. Yurtdışı örneklerinin de yer aldığı çalışmada; İngiltere, Fransa ve Yeni Zelanda ele alınmıştır. Daha sonra ise Muğla ilinde bulunan kaymakamlara, il müdürlerine, ilçe müdürlerine, müdürlere, şeflere, memurlara ve diğer kamu personeline yöneltilen sorulardan oluşan ve anket çalışması olarak varlık kazanan alan araştırması sonuçları tablolar ile ortaya koyulmuş ve elde edilen rakamsal sonuçlar yorumlanmıştır. En sonda ise genel değerlendirme yapılarak olanlar ile olmayanlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a rule reconstruction basicly means that to reshape or cure the formations cause errors. In administrative area reconstruction can be see as a way to achieve the aims of administration in a fluent and modern ways with its all facilities and sources.Since administration wants to hold the stability, reform in administration is tough and not easy. Because of this reform in administration is against the nature of administration.Focus in this study is that to observe Turkey?s Polities in making administration reform. The time between the decleration of Republic and planned period is seen as preparations of reform period. After 1960 planned period started and this period is studied as planned period, furthermore in this period we see detailed studies such as MEHTAP and KAYA.When the time is come to 2000 because of new additional features to reform they examined VIII. and IX. Development Plans detaily and informations about legal regulations was given. Foreign countries such as Britian, France and New Zealand were taken as a role model fort his study. After that results of survey and asked questions to civil cervant who work in Muğla is asked questions. Acquired numeral conclusions are shown in tables. The tables are commented. At the end is made general apprasial.