Türkmenistan'ın ekonomik gelişmesinde yabancı yatırımların rolü ve önemi
The role and importance of foreign investments in economical development of Turkmenistan
- Tez No: 253565
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini geliştirebilmeleri için sermayeye ihtiyaçları vardır. İç kaynaklar bu ihtiyacı gidermekte yeterli olamıyorsa ülkeler bu sorunu çözmek için, iç kaynaklarla karşılanamayan bölümünü temin edebilmek ama¬cıyla ülke dışı kaynaklardan sermaye ithal etmek durumundadırlar.Yabancı Yatırım; bir ülkede yerleşik kişi veya kuruluşların ülke sınırlarının dışında servet edinmeleri şeklinde tanımlanabilir. Yabancıların tahvil ve hisse senedi gibi menkul değerlere yaptığı yatırımlara mali yatırım ya da uluslararası portföy yatırımı denir. Yabancıların bina, fabrika, arazi üretim tesisi gibi fiziki değerler edinmesi ise doğrudan yabancı yatırımı oluşturur.Yabancı yatırımlar ev sahibi ülkenin milli geliri, ödemeler dengesi, istihdamı, insan kaynaklarının geliştirilmesi, teknolojik gelişimi ve şirketlerin verimliliği gibi faktörleri üzerinde önemli ve olumlu etkilerde bulunabilmekte; ancak bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.Bu çalışmada yabancı yatırımların Türkmenistan ekonomisindeki etkisi üzerinde durulmakta ve Türkmenistan'da yabancı yatırımları etkileyen faktörler açıklanmaktadır. Ayrıca Türkmenistan'a yabancı yatırımların giriş şekilleri, miktarı ve sektörlere göre dağılımı da inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmada ayrıca potansiyel yatırımcılar için olası yatırım alanları gösterilmiş ve yabancı yatırımlara ilişkin yasal düzenleme de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing countries have significant need of capital to develop their economies. If internal resources are not sufficient to satisfy this need, countries have to import capital from external resources to solve this problem.Foreign capital investment can be defined as acquiring assets by person or enterprise in foreign countries. Acquiring of bonds and shares by foreign citizens can be defined as portfolio investment. Acquiring of physical assets such as building, factory, land, production facility can be defined as foreign direct investment.Foreign capital investments might have important and positive effects on such factors as national income, balance of payments, employment, development of human resources, technological progress and productivity of companies. But also might bring some difficulties.In this theses impact of foreign direct investments on Turkmenistan?s economy is stated. Factors affecting foreign capital investments in Turkmenistan are described. Forms and amount of foreign capital investments in Turkmenistan and their distribution by sectors of economy are also researched. For potential investors possible areas for investment and the law of Turkmenistan on foreign investments are provided.