Perakende sektöründe zincir mağazalarda performans yönetimi sisteminin önemi ve bir uygulama örneği
Performance management in chain stores in retail sector importance of the system and a practice sample
  1. Tez No: 253743
  2. Yazar: EMRE ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yıllarda en hızlı şekilde değişen ve gelişen sektörlerden birisi perakendeciliktir. Bu değişim ve gelişim trendi ile birlikte, perakendeci firmalar birleşme ve satın alma hareketleriyle büyük zincirler oluşturma eğilimindedirler. Mağaza zincirlerinin etkin bir şekilde faaliyette bulunabilmesi ve rekabet ortamında rakipleri karşısında farklılaşabilmesi için insan gücünün performansını doğru şekilde yönetmesi gerekmektedir.Performans Yönetimi Sistemi, samimi ve dürüst bir iletişim ortamında en etkin sonuçları verir. Yönetim ihtiyaçlarını, görevlerini ve amaçlarını açıklamalı, çalışanlarda işlerinin en iyi nasıl yapılacağını ilişkin kendi görüşlerini paylaşmalıdır. Şirketin hedefleri çalışanların kişisel hedeflerine dönüştürülmeli; bu hedeflerin izlenebilmesi için işlerin yapılma şekilleri ve performans kriterleri belirlenmelidir. Çalışanlar bunlara göre değerlendirilmelidir.Performans Yönetimi Sistemi; yönetici ve çalışanın önemli konuları paylaşabileceği, beklentileri tartışabileceği bir fırsattır. Bir organizasyonda, çalışan kişilerin yetenekleri birbirinden farklıdır. İyi bir performans değerlendirmesi kişisel farklılıkları göz önünde bulundurur. İnsan Kaynakları Yönetiminin en önemli fonksiyonlarından biriside çalışanların performanslarını değerlendirmektir. Performans yönetimi sistemindeki amaç; kişiyi bir bütün olarak tüm yönleriyle ele almak ve başarılarını ödüllendirmek, eksiklerinin giderilmesine imkan sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Retailing is one of the most rapidly developing and changing sector in the world. With this development and changing trend, retailing companies tend to set up great chains by merging or purchasing activities. Chain stores have to manage human resource performance properly to operate efficiently and to be different than others in competition environment.Performance Management System gives the most effective outputs in a sincere and honest communication environment. Management requirements, tasks and aims must be explained to the personnel. The personnel must share their own ideas to get best performance results. The targets of the company must be the targets of the personnel and to achieve these targets, performance criteria and methods must be determined. And the performance of the personnel must be evaluated according to these criteria.Performance Management System is an opportunity for managers and employees to share important issues or expectations. The skills of employees in an organization are different. A correct performance evaluation must consider personal differences. One of the most important functions of human resources management is the evaluation of performances of employees. The aim of performance management system is to consider every aspect of a person, to award his successes and provide opportunities to eliminate his deficiencies.