The relationship between the levels of work-family conflict and job satisfaction of the employees: An application in information and communication technology services sector
Çalışanların iş-aile çatışma ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki: Bilişim sektöründe bir uygulama
- Tez No: 254190
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, çalışanların iş-aile çatışma düzeyi ve iş doyumu düzeyi ilişkisi incelenmiştir.Bu amaçla Bilişim sektörü şirketleri çalışanlarından 200 anket çalışması yoluyla elde edilen bulgular tarama modeline göre analiz edilmiştir. Teoriyi desteklemek amacıyla anketlerden elde edilen veriler, faktör analizi- varimax yöntemi, bağımsız grup t testi, varyans analizi ANOVA, post- hoc Tukey testi ve Pearson çarpım momentler korelasyon analizi ile istatistiksel analizleri yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda iş- aile çatışma düzeyi aile- iş çatışması düzeyinden yüksek çıkmıştır. Bilişim sektöründe çalışan hem erkek hem de kadın katılımcıların arasında iş-aile çatışması arasında bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. 11 yıl ve üzerinde çalışma deneyimi olan ve yöneticilik konumunda olan çalışanların iş- aile çatışma düzeyleri diğer katılımcılardan daha yüksek çıkmıştır. Yine 11 yıl ve üzeri çalışanların aile- iş çatışma düzeyleri daha yüksektir.Bilişim sektöründe çalışan katılımcıların içsel doyum düzeyi, dışsal doyum düzeyinden daha yüksektir. Yönetici konumunda olanların içsel doyum düzeyi daha yüksektir. Şimdiki işyerinde 1 yıldan az sure ile çalışanların içsel doyumu düşük düzeydedir. Yine toplam çalışma süresi 1 yıl ve daha az olan çalışanların içsel doyum düzeyi daha düşüktür.İş- aile çatışması ve iş tatmini arasındaki ilişkiye bakıldığında, iş- aile çatışması ile içsel ve dışsal iş doyumu arasında anlamlı negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan Bilişim sektöründe çalışanların aile- iş çatışması ilişkisinde de, içsel ve dışsal iş doyumu arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, relation of work- family conflict level and job satisfaction level of employees were investigated. In order to achieve this aim, the data obtained from 200 ICT services sector company?s employees via questionnaire was analyzed with descriptive research model. In order to analyze the theory, responses from questionnaires were statistically analyzed with factor analysis- varimax procedure, independent samples t-test, analysis of variance was found by ANOVA, a post-hoc Tukey test and Pearson?s correlation analysis.The result of the study revealed that work- family conflict level is higher than family-work conflict level. There is not a significant difference between the work- family conflict between both male and female employees who worked in ICT services sector companies. ICT professionals who worked more than 11 years and over and who work in administrative position level of work into family conflict is slightly higher than other participants level of work into family conflict. Again participants who worked 11 years and over have higher level of family into work conflict.Intrinsic satisfaction level of the participants of ICT services sector company?s employees is slightly higher than extrinsic satisfaction. Employees who are in administrative positions have a higher intrinsic satisfaction level. Tenure in present occupations of 1 year or less has a lower level of intrinsic satisfaction. Again according to total working years, employees who worked 1 year or less have a lower level of intrinsic satisfaction.Association between work- family conflict and Job satisfaction shows that there is a significant negative association between the work into family conflict and intrinsic and extrinsic satisfaction. On the other hand there is a significant and negative association between the family into work conflict and intrinsic and extrinsic satisfaction job of the ICT services sector company?s employees.