Hedge fonlarda risk yönetimi
Risk management in hedge funds
  1. Tez No: 254191
  2. Yazar: KAHRAMAN BİRTANE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ KAYLAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda alternatif yatırım stratejileri ile hedge fonlar varlıklara büyük sermaye girişlerinin olmasını sağlamıştır. Hedge fonlardaki devam eden etkileyici büyümede iki koşul adres gösterilmektedir. Birincisi değişen piyasa koşullarında kesin getirin sağlanması, ikinicisi ise güvenilir bağımsız risk yönetiminin tanımlanabilmesidir.Hedge fonların kaynakları ve risk faktörlerini tanımlamak hedge fonlarda yatırımın ve risk yönetiminin önemli unsurlarından biridir. Geleneksel risk ölçümleri ve varlık fiyatlama teorilerinde hedge fonların getiri kaynakları ile farklı risk faktörlerini ölçebilmek yatırımın önemli bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Recent years have seen unparalleled capital inflows into alternative investment strategies, that is, hedge funds, which have provided this industry with a tenfold increase in assets. The hedge fund industry must address two important challenges in order to continue its impressive growth. First, it must generate absolute returns in challenging market conditions and second, it must be introduce reliable independent risk management.Comprehension of return sources and risk factors is a vital element of hedge fund investing and risk management. A significant part of the investment arises from the ability of conventional risk measures and asset pricing theories to properly measure the diverse risk factors and return sources of hedge funds.