Birinci Dünya Savaşı'nın Avrupa sanat ortamına etkileri
Effects of the World War I on the artistic environment of Europe
  1. Tez No: 254405
  2. Yazar: ALPER DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GERMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
?Birinci Dünya Savaşı'nın Avrupa Sanat Ortamına Etkileri? konulu yüksek lisans tezinde, bu savaşın, Avrupa'da plastik sanatlar alanında faaliyet gösteren avangard sanatçıların yaşamı, sanatı ve sanat üretim koşulları üzerinde yarattığı etkiler araştırılmıştır. İlk olarak, sanatçıların bu savaşa ilişkin düşünceleri, savaş deneyimleri, savaş dolayısıyla aldıkları görevler ve bu bağlamda ürettikleri resmi ve gayriresmi sanat eserleri incelenmiştir. Ardından, söz konusu savaşın yarattığı sosyal, ekonomik ve politik koşullar içerisinde, savaş öncesi avangardının geçirdiği değişimler ortaya konmuştur. Bu bağlamda, öncelikle onların, savaş öncesinde karşı çıktıkları burjuva ve hakim güçlerin estetik anlayışına ve değerlerine uyum sağlaması ve sağlamaması konu alınmıştır. Bunu, savaşın bireyler ve toplum üzerinde yarattığı travma kapsamında, avangardların sanat anlayışları ve sanatlarının algılanış şekli üzerindeki etkilerin araştırılması takip etmiştir. Son olarak da, bu sanatçıların, savaş yılları içerisinde sanat piyasasında yaşanan değişimlerden etkilenmeleri ve bu gelişmeler sonucunda ortaya çıkan yeni alıcı kitleleri ile olan ilişkileri soruşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the master thesis entitled ?Effects of the World War I on the Artistic Environment of Europe?, the effects of this war on the lives, works and the conditions of producing art of the avant-garde artists which were active in the plastic arts in Europe has been explored. First of all, the thoughts of the artists on the war, their experiences, assignments and the official and unofficial works of art they produced in this regard has been examined. Then, the changes in the art of the avant-garde within the social, economic and political conditions which emerged due to the war have been exposed. In that regard, initially, it is taken as subject that their adaptation or not to the esthetics of the bourgeoisie or prevailing powers which opposed by them before the war. This is followed by the examination of the traumatic effects of the war on the artistic perceptions of the avant-garde and on the ways of how their works are perceived. And eventually, it is inquired how they are affected by the changes in the art market during the war years and that their relationship with the new buyers which emerged due to these developments.