The influence of sibling configuration and parental acceptance-rejection on the quality of sibling relationship
Kardeş konfigürasyonu ve ebeveyn kabul-red seviyesinin kardeşler arası ilişkinin kalitesine etkisi
- Tez No: 254456
- Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyn-çocuk ilişkisinin kardeşler arası kıskançlık, çatışma ve olumluluk gibi dinamiklere olan etkisini; kardeş sıralaması, yaş farkı ve cinsiyet gibi özellikleri dikkate alarak incelemektir. Ebeveyn-çocuk ilişkisi, algılanan ebeveyn kabul-red seviyesi üzerinden incelenmiştir. Sadece tek kardeşi olan 18-30 yaşları arasındaki 180 kişi anne ve babaları için Ebeveyn Kabul-Red ve Kardeş İlişkisi Ölçeklerini doldurmuştur. Ebeveynleri tarafından reddedilmiş olma hissinin, kardeşler arası çatışma ve kıskançlığı arttıracağını ve olumluluğu azaltacağını öne süren ilk hipotez sadece anne tarafından red edilme hissi ile bağlantılı olarak doğrulanmıştır. Dolayısıyla annenin reddine kıyasla babanın reddinin, kardeş ilişkilerini daha çok etkileyeceğini bekleyen ikinci hipotez de desteklenmemiştir. Beklenenin tersine, kardeşleri arası yaş farkının veya büyük kardeşin cinsiyetinin, kardeşler arası ilişkiye etkisi bulunamamıştır. Yaş farkı arttıkça ve büyük kardeşin kız olduğu durumlarda, ebeveyn reddinin kardeş ilişkisi üzerindeki etkisinin azalacağını bekleyen hipotez de tam destek bulamamıştır. Bunların yanında beklenildiği gibi en yoğun olumlu ilişkinin iki kız kardeş arasında olduğu görülmüştür ve aynı cinsiyetteki kardeşlerin, karşı cins kardeşlere kıyasla daha olumlu ilişki içinde oldukları doğrulanmıştır. Son olarak ebeveyn kabul-red seviyesinin, kardeşler arası ilişkiler üzerindeki etkisinin iki kız kardeş arasında en yoğun olduğu desteklenmiştir. Sonuçlar tartışılıp, ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to explore the influence of parent-child relationship on several aspects of sibling relationship such as jealousy, conflict and positiveness with respect to variables of sibling configuration like age difference, gender and birth order. Parent-child relationship was examined in the domain of parental acceptance and rejection. With this aim, 182 subjects, 18-30 years old, who had only one sibling, completed the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (Adult PARQ) for their mothers and fathers, in addition to the Sibling Relationship Scale (SRS). The first hypothesis, proposing that higher parental rejection will predict more jealousy, conflict and less positiveness was supported only for mothers but not for fathers. Consequently, the hypothesis predicting higher influence of father?s rejection on the quality of sibling relationship was not supported either. Contrary to expectations, neither age difference between siblings nor the gender of the older sibling was found to influence the quality of sibling relationship. The hypothesis suggesting moderation of the negative influence of parental rejection among sibling dyads with a widely-spaced older sister was not supported. As predicted, the highest positiveness was among sisters; and same-sex siblings felt more positiveness than opposite-sex siblings. Lastly, as hypothesized the influence of father?s rejection level on the quality of sibling relationship is greatest among sister-sister dyads. The findings are discussed and implications for future studies are given.