The awakening of Kurdish women within Kurdish nationalist movement: Women as subject, women as symbol?
Kürt milliyetçi hareketi içinde Kürt kadının uyanışı: Kadınlar özne mi, kadınlar sembol mü?
- Tez No: 254465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Kürt milliyetçi hareketinin Türkiye'deki Kürt kadın hareketinin uyanışında oynadığı temel rolü incelemektedir. Kadına kendi içinde bir yer açan, özgürlüğün bir sembolü olarak ele alan Kürt milliyetçi hareketi niyet edilmemiş bir sonuç olarak Kürt kadınları arasında kadın bilincinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Buradan hareketle, Kürt sorununun ve Kürt milliyetçi hareketinin tarihsel gelişimi ve buna ek olarak Kürt kadın hareketi bağlamında milliyetçi söylemin kadına yönelik anlamlandırmaları analiz edilmektedir. Bununla birlikte, özellikle 90'lardan sonra ortaya çıkan Kürt kadınının politik alandaki hareketliliğini anlayabilmek için hem teorik anlamda hem de pratik anlamda belirleyici olan feminizm ve milliyetçilik kavramlaştırmaları üzerinde durulmaktadır. Kürt kadının politik hareketliğinin arkasında yatan nedenleri ortaya çıkarmak, onların milliyetçilik ve özellikle Kürt milliyetçi hareketiyle olan ilişkisini, feminizmle ve Türkiye'deki feminist hareketle olan ilişkisini inceleyebilmek için politik olarak aktif olan Kürt kadınlarıyla derinlemesine görüşmelere gidilmiştir. Bu şekilde, Kürt kadınlarının Kürt olmaktan kaynaklanan kendine has kadınlık deneyimlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktayım.
Özet (Çeviri)
This study examines the fundamental role of Kurdish nationalist movement on revival of Kurdish women movement in Turkey. Kurdish nationalist movement which concern women as a symbol of liberation opens a space for Kurdish women leads to emergence of womanhood consciousness among women as an unintended consequence. Further, the historical overview of Kurdish question and Kurdish nationalist movement and in addition the implications of nationalist discourse towards women are analyzed in the context of Kurdish women movement. Thereby, the conceptualizations of feminism and nationalism which become significant both in theoretical and practical are considered in order to understand Kurdish women political activism especially after 1990s. In order to point out the motives behind their political activism, to analyze their relationship with nationalism and Kurdish nationalist movement and their relationship with feminism and the feminist movement in Turkey, in-depth interviews are conducted with political active Kurdish women. By this way, I aim to reveal the specificity of Kurdish womanhood experiences that is mostly related to their ethnicity to be Kurdish.