A dynamic cultural perspective on the formation of embeddedness in social network structures
Sosyal ağ yapılarında yerleşikliğin oluşumu üzerine dinamik kültürel bir perspektif
  1. Tez No: 254466
  2. Yazar: RAİF SERKAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SUERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Yerleşiklik yaklaşımı, organizasyon ve sosyal ağ teorilerini birleştirip, sosyal ilişkilerin yapısına odaklanır ve aktörler arasındaki sosyal bağların, birey veya grup bazında, benzersiz fırsatlar ve bu fırsatlara erişimi tanımlayarak iktisadi davranışı betimlediğini iddia eder. Bugün, her ne kadar literatür yerleşikliğin önemi ve sonuçları konusunda engin bir bilgi birikimi oluşturmuş olsa da, yerleşikliğin ortaya çıkışı soruları büyük ölçüde ihmal edilmiştir. Mevcut çalışma, sosyal ağlarda yerleşikliğin ortaya çıkışını inceleyen dinamik bir model oluşturmak maksadıyla kültürel bir perspektife matematiksel bir somutluk kazandırdı. Kültürün sembol sistemleri ve uygulamalar şeklindeki çağdaş tanımının getirdiği prensiplerden faydalanarak bir yapı-bozum cebiri elde edildi. Bu cebir bireylerin davranışlarını mikro bazda açıklayabilirken aynı zamanda makro bir bakış açısına da sahiptir. Bu mantık çerçevesinde, yerleşik ağların oluşumunun dinamiklerini araştırmak üzere bir simülasyon modeli oluşturuldu. Simülasyon modelinin kavramsal geçerliliği, yerleşik karakteristik gösteren iki Türk işadamları derneğinden, TÜSİAD ve MÜSİAD, elde edilen verinin nitel çözümleme yoluyla incelenmesiyle elde edildi. Model ayrıca teknik olarak doğrulandı ve operasyonelliği onaylandı. Simülasyon sonuçlarına göre, sosyal grubun kültürel tutarlılığı, sadece oluşan yerleşik ağ yapılarının topolojik özelliklerini değil aynı zamanda bu yapılar içinde stratejik öneme sahip yerleşimlerin kararlılığını da etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Embeddedness approach combines organization theory with social network theory by focusing on the structure of social relations and argue that social ties among actors, individual or collective, shape economic action by creating unique opportunities and access to those opportunities. Although by now literature accumulated a huge knowledge base on the consequences of embeddedness, the emergence of embeddedness is neglected to a large extend. The current study formalizes a cultural perspective to implement a dynamic model in an aim to investigate formation of embeddedness in social networks. Principles derived from contemporary definition of culture as a system of symbols and practices lead to a derivation of a deconstructionist algebra. This algebra permits an explanation of the actions of individuals in micro scale while maintaining a macro perspective. A simulation model that implements this logic is developed in order to elaborate the dynamics of embedded network formations. The simulation model is conceptually validated by empirical data obtained from two businessmen associations, TÜSİAD and MÜSİAD in Turkey, that have embedded characteristics. The model is also verified and operationally validated. The outcomes of the simulation suggest that not only topological properties of emerged embedded network structures but also the stability of strategically superior allocations in these networks depend on the cultural coherence of actors constituting the social group.