A content analysis of bidarzani (awakening) website during Jina Uprising (2022) in İran
İran'dakı Jına Ayaklanması (2022) sırasında bıdarzanı (uyanış) web sıtesının içerık analızı
- Tez No: 833801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Mahsa (Jina) Amini adlı Kürt kızının 16 Eylül 2022'de ölümünden bu yana İran'da ortaya çıkan mevcut İran kadın hareketinin (Women_Life_Freedom) incelenmesine odaklanmıştır. Başlangıçta kadının statüsünde ve kadınlara dayatılan kanunlarda değişiklik yapmayı amaçlamış, sonunda rejimi devirme aşamasına gelmiştir. Bidarzani (Uyanış) web sitesi, İran'da ikamet eden ve çalışmalarını web sitesine adayan İranlı feminist aktivistlerin bakış açısıyla Women_Life_Freedom hareketi sırasında dile getirilen olayları, nedenleri ve talepleri aktif olarak ele alan kayıtsız bir çevrimiçi platformdur. Bu tez, Mahsa Amini'nin ölümünden sonra (Mart 2023'e kadar) Bidarzani web sitesinde Değişimin Ajanı bölümünde yayınlanan otuz iki makalenin içerik analizini yapmaktadır. Bulgular, web sitesinin ana hatlarını iki formatta tasvir ediyor: (1) Jina (Mahsa) ayaklanmasının nedenleri ve (2) web sitesine katkıda bulunanların yaydığı talepler. Sebepler üç noktada sınıflandırılıyor: (1) devletin kadınlara yönelik sistematik cinsiyet baskısı; (2) bağlantılı baskı ve ezilen gruplara yönelik baskının kesişimi; ve (3) Jina ayaklanmasını tetikleyen önceki ayaklanma ve protestoların devam etmesi. Ek olarak talepler de iki kategoriye ayrılıyor: (1) kadınların tüzük şeklinde sunulan talepleri ve tüzüğe eklenen tamamlayıcı eleştiriler; ve (2) İran'daki sendikalar ve sivil örgütler tarafından oluşturulan tüzükler.
Özet (Çeviri)
This study has focused on studying the current Iranian women's movement (Women_Life_Freedom) in Iran that has emerged since the death of a Kurdish girl, Mahsa (Jina) Amini, on September 16, 2022. The incident triggered a continuous series of protests that were initially aimed at implementing alterations regarding women's status and laws imposed on them, and they consequently reached the level of toppling the regime. The Bidarzani (Awakening) website is an unregistered online platform that actively covers the incidents, causes, and demands articulated during the Women_Life_Freedom movement from the perspective of Iranian feminist activists who reside in Iran and devote their works to the website. This thesis implements a content analysis of the thirty-two articles published after the death of Mahsa Amini (until March 2023) under the section Agent of Change' on the Bidarzani website. The findings depict the outline of the website in two formats: (1) the causes of the Jina (Mahsa) uprising and (2) the demands propagated by the contributors to the website. The causes are categorized into three points: (1) the state's systematic gender oppression of women; (2) the intersection of linked oppression and repression of oppressed groups; and (3) the continuation of previous uprisings and protests that triggered the Jina uprising. Meanwhile, the demands are divided into two categories: (1) women's demands presented in the form of charters and the complementary criticisms added to the charters; and (2) charters composed by trade unions and civil organizations in Iran.