The evolution of small and medium enterprises in Turkey and the potential effects of Basel II on small and medium enterprizes
Türkiye de KOBİ bankacılığının gelişimi ve Basel II nin KOBİ bankacılığı üzerine olası etkileri
- Tez No: 254507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Kobilerin Türkiye'deki önemini Basel II standartlarının etkilerini, Türkiye' deki kobiler üzerinde oluşacak avantaj ve dezavantajları içermektedir.Birinci bölüm tamamıyla kobiler ile ilgili olup kobi segmentinin tanımını, kobilerin Türkiye ekonomisindeki yerini, kobilerin diğer kurumsal firmalara gore avantaj ve dezavantajlarını içermektedir.Ikinci bölüm Basel standartları ile ilgili olup basel komitesinin geçmişini, Basel I - Basel II hakkında ayrıntılı bilgi ve Basel II sandartlarının ayrıntılarınıiçermektedir.Üçüncü bölüm ise konuyla ilgili geçmiş tecrübelerime dayanarak yazdığım Basel II nin kobiler üzerine olası etkilerini, ve Kobilerin alması gereken önlemleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This work is about the importance of the SME in Turkey, the effects of Basel II standards, and its advantages and disadvantages on the SME in Turkey.The first part is about the SME; this includes an SME definition, an explanation of the SME in Turkey?s economy, and advantages and disadvantages of the SME.The second part is about Basel standards; this includes a history of the Basel Committee and Basel-I and Basel-II, and detailed information about Basel-II standards.The third part includes survey results made by Hakan Mert and his comments about it, and the last part is about the affects of Basel-II standards on the SME in Turkey.