The effect of anxiety-related thought suppression on memory processes, and its relation to decreased interhemispheric interaction
Kaygı yaratan bir düşüncenin bastırılmasının bellek işlevlerine etkisi ve bastırmanın beynin iki yarım küresi arasındaki iletişim düzeyiyle ilişkisi
  1. Tez No: 254508
  2. Yazar: GÜLCAN AKÇALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma kaygı yaratan bir düşüncenin bastırılmasının çeşitli bellek sistemlerine (tanıma, biriktirme, aşinalık ve örtük bellek) etkisini ve bastırmanın el asimetrisiyle ilişkisini (beynin iki hemisferi arasındaki iletişim düzeyiyle ilişkisine dayanarak) incelemiştir.178 tane klinik bir durumu olmayan üniversite rasgele, bastırma yönergesinin olup olmamasına ve bellek testinin çeşidine göre (belirtik ya da örtük) dört farklı gruba bölünmüştür. Deney oturumunun başında katılımcılar kaygı uyandıran bir slayt gösterisi izlemişlerdir. Bunun ardından serbest çağrışım yazısı sırasında bastırma yönergesi olan gruptan, bu resimleri düşünmemesi istenmiştir. Çalışmanın sonuçları sadece bastırma yönergesi almış olmanın bellek süreçlerine bir etki olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, bastıma çabası ve bastırma başarısı üzerine yapılan analizler önemli bulgular sunmaktadır. Katılımcılar çok çaba sarf ederek başarılı bir bastırma gerçekleştirdiklerinde resimleri doğru olarak hatırlamakta zorlanmışlardır. Diğer taraftan ise bu durumda örtük bellek performanslarında herhangi bir bozulma gözlenmemiştir. Belirtik bellek performansındaki bozulmanın sebebi olarak, bastırma sonucu enerji kaynaklarının tükenmesi ve buna bağlı olarak tekrarlama sürecinin sekteye uğraması sonucuna varılmıştır.El asimetrisi ile ilgili analizlerde, belirgin bir el kullanma tercihi olmayan katılımcıların episodik bellek performanslarında bastırma sonunda bir düşüş gözlenmiştir. Güçlü bir sağ el kullanma tercihi gösteren katılımcılarda ise böyle bir düşüş görülmemiştir. Bu bulgulara dayanarak başarılı bir bastırmanın, beynin iki hemisferi arasındaki aktivasyon uyumunda bir bozulmayla ilgili olabileceği görüşü önerilmiştir. Son olarak da sonuçlar, dış dünyadaki olumsuzlukları algılamada belirgin bir el kullanma tercihi olmayanların daha dayanıklı olduğu bulunmuştur. Bastırmanın ise kayda değer herhangi bir etkisi gözlenmemiştir.Psikanalitik bastırma teorisine ve psikoterapiye dair çıkarımlar çalışmanın sonuçları ışığında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effect of thought suppression on different forms of memory systems (recognition, recollection, familiarity, and perceptual priming) and its relation to degree of handedness through interhemispheric processing. A nonclinical sample of 178 undergraduates was randomly divided into four conditions according to the type of memory task (either explicit or implicit) and the presence or absence of the suppression instruction. At the beginning of the session all subjects were exposed to an anxiety evoking slideshow which was used as a suppression target. The result of the study indicated no effect of mere suppression instruction on all forms of memory in all conditions (strongly right handedness vs. mixed handedness). However, analyses for suppression effort and suppression success revealed significant conclusions. Marginal impairment in general strength of recognition memory was observed when individuals manage not to think of unwanted thoughts by spending high effort. Under this condition the effect of perceptual priming was maintained. It is concluded that the disturbance in explicit memory performance resulted from rehearsal interruption associated with depleted cognitive resources.Regarding the effect of thought suppression on interhemispheric coherence, the results indicated that successful thought suppression was associated with a decline in episodic memory performance of mixed-handed individuals. Therefore, a potential relation of thought suppression to decreased hemispheric integration was suggested. Finally, degree of handedness, but not suppression, was identified as a moderating factor in perceived negativity.The implications of the findings for psychoanalytic theory of repression and psychotherapy are discussed.