Gündelik hayatta kadının 'ele geçirilmesi': Sınırlanma, baskı ve şiddete psikanalitik bir yaklaşım
The 'seizure' of woman in everyday life: A psychoanalytical approach to the oppression and violance
  1. Tez No: 254615
  2. Yazar: ZEYNEP EKENER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BÜLENT SOMAY, DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, kadının gündelik hayatta maruz kaldığı; fiziksel ve ruhsal şiddet de dahil olmak üzere, tüm sınırlama ve kısıtlanma hallerinin nedenlerinin psikanaliz aracılığıyla anlaşılma gayreti üzerine odaklanmıştır.Çalışma yapılırken daha önceden var olan iki sosyal araştırmanın bulgularından faydalanılmış, örnekler ve genel duruma yönelik kanaatler bunlara dayandırılmıştır.Bu çalışmanın temel tartışması kadınların mağduriyeti ile birlikte ve birbirine bağlı olarak ele alınan cinsiyet rejiminin yapısı dolayısıyla fallogosentrik düşünüş biçimidir. Bu yapıyı irdeleyebilmek için de gündelik hayattan alınan kesitler üzerinden gidilerek psikanalizin temel kavramlarından faydalanmak suretiyle analize uygun bir ortam bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand through psychoanalysis, the issues that women suffers; such as, including the psychological and phisical aggression, the incarserating, limiting impositions of the social conditions.When studying the subject matter, the two social studies are taken as a basis. The general impressions are based on the afore mentioned.The main discussion of this paper is; women?s disadvantage and also as an unseparable part of this problem, the phallogocentric thinking pattern of the gender policy is an issue. To be able to analyse this, samples from every day life are taken in order to have an environment to suit psychoanalysis.