7-9.Kalkınma planlarındaki gelir politikaları
Income policies in 7?9. Development plan
  1. Tez No: 254754
  2. Yazar: AYŞE OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALGANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kalkınma planları, bir ülkenin gelecekle ilgili programını gösteren belgeler olması bakımından son derece önemlidir. Bu belgeler, aynı zamanda ülkenin çeşitli konularda öngörülerini ve hedeflerini yansıtmaktadırlar. Öngörülerin dışında kalkınma planlarındaki vazgeçilmez unsurlardan biri de gelir politikalarıdır. Bu çalışmada 7?9. Kalkınma Planlarındaki gelir politikaları incelenirken vergi gelirleri, fon gelirleri ve özelleştirme gelirlerine bakılmıştır. Bunların dışında kalan gelir unsurları çalışmanın dışında tutulmuştur.Bu çalışmadaki amaç, 1980 sonrası sürecin kalkınma planlarına ve kalkınma planlarındaki gelir politikalarına etkilerini incelemektir. Çalışmanın sonunda kalkınma planlarının değişime ayak uydurduğu görülmüştür. Gelir unsurlarından vergilerin ise dolaylı vergiler lehine değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Income policies are extremely important for the same reason about the documents showing future program of the country . These documents, also reflect the predictions of the country on various topics and goals. Forecasting the development plan except one of the indispensable elements are the income policies. In this study, during the time 7?9. Development Plan policies were analysing income tax income, funds income, privatization income have been considered. The income elements outside of the these are been held out of this study.The aim of this study, to investigate the effects of development plans on incomes policies and development plans of the process after 1980. At the end of the study, development plans were adapt to the changes. Income taxes are changed in favor of indirect taxes elements have been identified.