Yaşam biçimlerinin finansal risk toleransına olan etkileri üzerine bir uygulama
The effects of life styles on financial risk tolerance: An empirical investigation
  1. Tez No: 254835
  2. Yazar: GÖKŞEN CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşam biçimlerinin finansal risk toleransına olan etkisininincelenmesidir. Bu amaçla finansal yatırım ürünlerini kullanan tüketicilerin finansal risktoleransını belirlemek ve yaşam kümelerinden hangisine ait olduklarını tespit etmekamacı ile 3 bölümden oluşan anket tasarlanmıştır. Anket, kolayda örneklem yöntemi ileAnkara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Elazığ ve Kütahya'daki finansal yatırım ürünü satınalmış tüketicilere uygulanmıştır. Elde edilen anket verilerine korelasyon analizi vekümeleme analizi uygulanmıştır.Bu çerçevede önce katılımcıların finansal risk toleransı puanı elde edilmiştir. Dahasonra finansal risk toleransı ile demografik değişkenler arasındaki ilişkinin Türktüketiciler için geçerli olup olmadığı incelenmiştir. Buna göre sadece gelir, cinsiyet veçocuk sahibi olma demografik değişkenleri Türk tüketicileri açısından finansal risktoleransı ile istatistiki açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin kadınlaranazaran, çocuk sahibi olmayan bireylerin çocuklu bireylere nazaran ve yüksek gelirlibireylerin düşük gelirlilere nazaran daha fazla finansal risk toleranslarına sahip olduklarısonucuna ulaşılmıştır.Tüketicilerin yaşam biçimlerini belirlemek için kümeleme analizi uygulandı vekatılımcılar 8 kümeye yerleştirildi. Daha sonra yapılan analizle finansal risk toleransı ilekümeler arasında istatistiki açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilerek, heyecan arayan,değişiklik ve çeşitlilikten hoşlanan kümelerin finansal risk toleransı seviyelerinin dahayüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between financial risktolerance and life styles. For this purpose a model was proposed and tested on asample of customer that lived in İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Kütahya andElazığ. Cluster analysis and correlation analysis were used to test the relationship inthe model.The results revealed that financial risk tolerance has significant relationship with someof the demographics which are, income, having children and sex. Another resultrevealed that life styles influences financial risk tolerance. It was also found thatclusters which likes excitement, modification and variety has more financial risktolerance level than other clusters.Key Words Financial Risk Tolerance, Life Styles