Ankara'ya yerleşen Kosova-Prizren göçmenlerinin içsel ve dışsal sosyal sermaye kullanımları: Örnek olay çalışması
The internal and external social capital usage of Kosova-Prizren immigrants in Ankara: A case study
  1. Tez No: 254857
  2. Yazar: MEHMET ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalısma Kosova'nın Prizren sehrinden 1950-1960 yılları arasında göç etmisolan kisilerin yasamlarında etnik kimlik, göç ve göçmen-yerli iliskilerinin göçmengrubun içsel ve dıssal sosyal sermayesi üzerinde ne ölçüde etkilere sahipolduğunun belirlenmesini amaçlamıstır. Bu çerçevede örnek olaylardan yolaçıkılarak göçmenlerin yasamlarında içsel ve dıssal sosyal sermayenin boyutlarıile etnik kimlik tanımlaması, göç süreci ve kosulları ve göçmen-yerli iliskilerininkesisim noktaları ortaya konulmustur. Buradan hareketle incelenen gruba dairbir model sunulmustur. Çalısmada yöntem olarak örnek olay yaklasımıkullanılmıstır. Veri toplama tekniği olarak ise derinlemesine mülakatlardanyararlanılmıstır.Arastırmanın sonuçlarına göre, Ankara'ya göç etmis olan Prizrenlilerinyasamlarında içsel ve dıssal sosyal sermayenin, biri diğerine dönemsel olarakbaskın olan bir biçimde birlikte var olduğu görülmüstür. ?çsel sosyal sermayeyibelirleyen önemli etmenler homojen kimlik tanımlaması, mekansal olarak yakınyerlesime sahip olma, grup içi dayanısma, verili güven, derneklesme veyaslıların grup içinde etkin olmaları ve ekonomik zorluklardır. Dıssal sosyalsermayeyi belirleyen etmenler ise durumsalcı kimlik tanımlaması, ekonomikolarak iyi kosullara sahip olmak, grup dısı kisilerle zaman içinde gelistirilengüven ve bu iliskilerden bireysel fayda sağlanmasıdır.Anahtar Sözcükler Etnik Kimlik, Göç, Göçmen-Yerli ?liskileri, ?çsel Sosyal Sermeye, Dıssal SosyalSermeye
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of ethnic identity, immigrationand immigrant-local relations on the internal and external social capital usage of1950-1960 Kosovo-Prizren immigrants, who live in Ankara. For this aim, theintersecting areas of social capital dimensions and ethnic identification,immigration process and immigrant-local relations were examined. Asociological model has designed to clarify the process of Prizren immigrants. Inthe study, case study approach is used. The basic data collection instrument isin depth interwievs.It is found that internal and external social capital were used in common in thelives of the immigrants, which periodically one is more dominant. Thedeterminants of internal social capital are homogeneous ethnic identification,close settlement to other immigrants, group solidarity, taken for granted trust,presence of an immigrant association, the active participation of elders in thegroup and economic difficulties. On the other hand the determinants of externalsocial capital are instrumental ethnic identification, economic wealth, adeveloping trust in people from outsiders, and personal benefits from relations.Key Words Ethnic Identity, Immigration, Immigrant-Local Relations, Internal Social Capital,External Social Capital