Kültürlerarası iletişim ve diyaloğun gelişimine dil öğretiminin katkısı
The contribution of language teaching to the intercultural communication and dialogue
  1. Tez No: 254885
  2. Yazar: TURGAY HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısma, küresellesme çağında yabancı dil öğretiminin kültürlerarası iletisimve diyaloga olan katkısını irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda küresellesmenin dilolgusuyla ve kültürle nasıl bir etkilesim içinde olduğu ve günümüzdeki yansımalarıgösterilmeye çalısılmaktadır.Kültürlerarası iletisimin incelenmesinde basvurulan yöntem genel olarakliteratür tarama, haber örneklerinin içerik ve söylem analizlerine dayanmaktadır.Küresellesmenin beraberinde getirdiği değisen yasam kosulları, dünya üzerindekikültürlerin ve dillerin yeniden biçimlenmesine yol açarak, toplumların anlasmabiçimlerinde ve araçlarında değisimler yaratmıstır. Bu bağlamda, günlük yasamınfaillerini ve bu faillerin edimlerini anlamak ve değerlendirmek için günümüz insanınınöğrenme aracı olarak en çok tercih ettiği kitle iletisim araçlarından yapılan yayınlarınsöylem ve içerik analizi etkili bir yöntem olarak ele alınmıstır.Çalısmada, içerik ve söylem analizinin mantığına uygun olarak, gösterilen,gösteren ve mesaj öğelerinin içlerinde neler barındırdığı asamalı olarak incelenmistir.Birinci asamada, dil ve kültür kavramları ele alınıp eğitim ile iliskisi incelenmeyeçalısılmıstır. ?kinci asamada, küresellesme ve küresellesmenin dil ve kültüremperyalizmi konusundaki baskın rolü irdelendikten sonra, küresel bütünlesmesürecinde dillerde yasanan yapısal ve kültürel değisimler ve toplumsal yansımalarıincelenmistir. Son olarak, dil ve anlam üretimi üzerinden yeni bir iletisimsel ütopyayadoğru yönelimler ele alınmıs ve bu noktada ortaya çıkan duruma iliskin `ortak dil'modelinin genel hatları çizilmeye çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the contributions of teaching foreign languge to theintercultural communication and dialogue in globalization era. With this in mind, it istried to point out that how the globalization is in an interaction with the language factand culture, also their reflections in modern life.The main methods in studying intercultural communication depend on literaturereview and analysis through discourse analysis of news examples. Changing lifeconditions following globalization have caused to bring to light changes incommunicaiton styles and mediums of societies by reshaping of the languages andcultures in the world. In this context, to understand and evaluate agents of daily life andtheir postions, discourse analysis as an effective method is applied to publications frommass communication tools that are the most frequent preferences of modern people as tobe on notice tools.In the study, in accordance with discourse analysis, the embedded contents ofeach of signified, signifier and message elements are examined incerementally. In thesecond phase, after globalization and its dominant role on language and cultureemperialism are taken into consideration, problems of changes in languages and cultureand their reflections on society in the global intagration process are examined. Finally,orientations to a new communicational utopia through the production language andmeaning are discussed and it is tried to frame out the general characteristics of `linguafranca? model as an output of this case.