Hisse senedi getirileri ve reel sektör performansları arasındaki ilişkiler
Relationships between stock returns and real sector performance
  1. Tez No: 254927
  2. Yazar: MUKADDER HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörlerin araştırılması finansliteratürünün en ilgi çekici konuları arasında yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı,firmalara özgü rasyolar ve makroekonomik değişkenlerin hisse senedi fiyatlarıylailişkisini tespit etmektir. Çalışmada bu amaçla likidite, faaliyet, kârlılık, kaldıraçve performans rasyoları ve makroekonomik değişkenlerin hisse senedi fiyatlarıylailişkisi ekonometrik yöntemlerle ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışma üçbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hisse senedi fiyatlarının tahminindekullanılan modeller ele alınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde hisse senedi fiyatlarına etki eden faktörlereve bu konuda literatürdeki çalışmalara yer verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, 1991?2006 döneminde İMKB'de işlemgören imalat şirketlerinin bilânço ve gelir tablosu verilerinden faydalanarak reelsektör performansı ve makroekonomik değişkenlerin hisse senedi fiyatları ileilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigating the factors affecting the stock prices is one of the mostinteresting issues of finance literature. The aims of this study is to determine therelationship between firms? ratios, macroeconomic variables and stock prices. Forthis aim, the relation of firm specific variables such as liquidity, profitability,operation, leverage and stock market performance ratios and macroeconomicvariables with stock prices is tried to be determined via econometric methods.The study consists of three sections. In the fist section, models used forpredicting stock prices are investigated.In the second section, factors affecting stock prices and literature revieware presented.In the last section of the study, using balance sheet and income statementof 187 manufacturing fims for 1991?2006 period, the relation of real sectorperformance and macroeconomic variables with stock prices is determined.