Uzaktan eğitim sistemi tasarımı
E-learning system design
  1. Tez No: 254989
  2. Yazar: UFUK ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uzaktan eğitim, standart eğitim anlayışına geniş bir yelpaze kazandırmış, standartlaşmaya doğru giden bir eğitim biçimidir. Durum böyle olunca, uzaktan eğitim sisteminin tanımıyla yazılara başlamak daha uygun olur diye düşünüldü. Tanımlamalardan sonra bu konunun tarihsel gelişimi, bu eğitim sisteminin nasıl gerçekleştirildiği, özellikleri incelenmiştir. Kazandırdıklarının yanı sıra neleri engellediği üzerinde de durulmuştur. Günümüz bilgi çağında, sağladıkları ile engelledikleri kıyaslandığında eğitimin gelişmesinde, önemli katkılarda bulunacağı tez incelendiğinde açıkça anlaşılacaktır.Bilgi çağından söz etmişken uzaktan eğitimin günümüzde teknoloji ile birleşerek ve gelişerek e-Öğrenme(elektronik öğrenme) ismini aldığını da belirtmemiz gerekir. e-Öğrenme, ağırlıklı olarak elektronik ortamda gerçekleştiğinden ?e? ile anılmaktadır. Zamana ayak uydurma doğrultusunda e-Öğrenme konusuna da yer verildi.e-Öğrenme, internetin de yaygınlaşması ile tüm dünyada büyük ilgi ve destek gören bir eğitim şekli olarak ilerlemektedir. Tercih edilmesinden ötürü geliştirilen standartlar gösterilmiştir. e-Öğrenme, Öğrenim Yönetim Sistemi adı verilen yazılımlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında ayrıca Öğrenim Yönetim Sisteminin ne olduğu incelenmiştir.Son olarak, bir uygulama geliştirmek için gerekli yazılımsal ayarlar gösterilmiştir ve PHP programlama dili ve MySQL veritabanı kullanılarak uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama, sanal ve gerçek üniversitelerin eş zamansız ders verebileceği bir ortam olarak düşünülmüş ve buna göre tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
E-learning is a form of education which acquired a large span to the standard education and is rapidly being standardized. In this case, it was thought that it would be appropriate to begin the paper with the definition of this education system. After the definitions, evolution of this subject, how to achieve this system and its properties are examined. What this system hinder is also stated. It will clearly be understood from the paper that it helps education to develop with today?s information age. This can also be seen from the given statistics by the number of e-learning.After mentioning information age, it must be stated that e-learning with technology and improvements took the name ?E-learning?. As e-learning is in electronic environments, it should be called with ?e?. Keep up with the time in mind, e-learning is stated.E-learning is a kind of training which is growing up with the use of the internet which is supported and interested. Because of a preferred standards have been developed. E-learning called Learning Management System is done through software. In this thesis alse were examined what happens LMS.Finally, necessary software configuration is stated to build up an application, and an application is programmed by using PHP programming language MYSQL database technology. This application is thought to be an environment where virtual and real universities can lecture asynchronously.