Sonlu elemanlar metodu ile evolvent düz dişli çarkların diş kökü gerilmelerinin incelenmesi
Finite element analysis of involute spur gear tooth root stresses
- Tez No: 254990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT FETVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, makine elemanlarından, endüstrinin birçok alanında yaygın olarak kullanılan ve güç iletiminde önemli bir yere sahip olan dişli çarklar incelenmiştir. Dişli çarkların muhtelif şartlarda fiziksel davranışının modellenmesi sayısız araştırmaya konu olmuştur. Başlangıçta basit mukavemet modelleri ile yapılan bu incelemeler bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ile sayısal metotlarla devam etmektedir. Çalışmanın amacı evolvent düz dişli çarklarda diş dibi gerilmesini hesaplamak için sonlu elemanlar modelini oluşturmak ve muhtelif sınır şartlarında modeli analiz etmektir. Çalışmanın giriş bölümünde dişli çarkların önemi, diş dibi gerilmelerini bulmak için sonlu elemanlar metoduyla modellenen dişlilerle ilgili literatürde yapılmış çalışmalar hakkında ve tez çalışmasının içeriği ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, machine components and spur gears have been mentioned, which have a wide area in many scope of industry and has an important place in power transmission. Modeling of physical behaviors? of spur gears in miscellaneous conditions has been a topic for numerous researches. Initially, these examinations made by simple endurance models, are continuing with numeric methods due to the developments in computer technologies. The aim of the study is to develop finite element model to calculate the root stresses of involute flat spur gears fo in different boundary conditions. In the introduction part, the importance of spur gears, studies made in the literature about gears modeled with the method of finite elements to calculate the gear tooth root stresses and general knowledge have been told related to thesis study.