Dynamic modelling of a backhoe-loader
Kazıcı-yükleyici iş makinesinin dinamik modellenmesi
  1. Tez No: 255213
  2. Yazar: BORAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ, PROF. DR. TUNA BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı bir kazıcı-yükleyici iş makinasının yükleyici sisteminin dinamik modelini geliştirmektir. Makinanın yükleyici mekanizmasını oluşturan rijit parçalar ve bağlantı elemanları ile yükleyici hidrolik sistemi, MATLAB/Simulink benzetim programının içindeki fiziksel modelleme araçları kullanılarak modellenmiştir. Parçalar arasındaki etkileşim ve hidrolik sistemin tepkisi, dinamik ve hidrolik sistem analizlerinin eş zamanlı çözülmesi ile elde edilmiştir. Makina üzerinde yapılan ölçümlerle elde edilen basınç, debi, pozisyon gibi farklı sistem değişkenleri, benzetim sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda benzetim sonuçlarının ölçüm sonuçları ile tutarlı olduğu elde edilmiştir. Bu çalışmanın temel çıktısı, kazıcı-yükleyici üzerindeki mafsallara ve rijit parçalara gelen dinamik yüklerdir. Aynı zamanda, bu modelin tasarım aşamasında kullanılmasıyla prototip zaman ve maliyetlerinin düşürülmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a dynamic model of the loader system of a backhoe-loader. Rigid bodies and joints in the loader mechanism and loader hydraulic system components are modelled and analyzed in the same environment using the physical modelling toolboxes inside the commercially available simulation software, MATLAB/Simulink. Interaction between the bodies and response of the hydraulic system are obtained by co-operating the mechanical and hydraulic analyses. System variables such as pressure, flow and displacement are measured on a physical machine and then compared with the simulation results. Simulation results are consistent with the measurement results. The main result of this work is the ability to determine the dynamic loads on the joints and attachments of the backhoe-loader. In addition to that, prototyping time and costs can be highly reduced by implementing this model in the design process.