Effectiveness of case-based learning instruction on students' understanding of solubility equilibrium concepts
Örnek olay temelli öğrenme yönteminin öğrencilerin çözünürlük dengesi ile ilgili kavramları anlamalarına etkisi
- Tez No: 255234
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmanın temel amacı örnek olay temelli öğrenme yönteminin onbirinci sınıf lise öğrencilerinin çözünürlük dengesi ile ilgili kavramları anlamalarına etkisinin geleneksel yöntem ile karşılaştırmaktır. Ayrıca, öğrencilerin kimya dersine karşı tutumları ve epistemolojik inançları araştırılmıştır.Bu çalışmaya 2007-2008 ilkbahar döneminde Atakent Lisesinde aynı kimya öğretmenin iki ayrı onbirinci sınıfındaki 62 öğrenci katılmıştır. Sınıflar kontrol ve deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Deney grubu öğrencileri; belirli durumların, genellikle günlük hayat örnek olaylarının tartışıldığı örnek olay temelli öğrenme yöntemi ile öğrenim görmüşlerdir. Buna karşılık, kontrol grubu öğrencileri geleneksel yöntemle öğrenim görmüşlerdir. İki gruba da çözünürlük kavram testi ön test olarak uygulanmıştır. Ayrıca iki gruba kimya dersine karşı tutum ölçeği ve epistemolojik inanç ölçeği ön test ve son test olarak verilmiştir. Çözünürlük dengesi kavram testi ve Açık uçlu çözünürlük dengesi kavram testi son test olarak iki gruba da verilmiştir.Sonuçlar örnek olay temelli öğrenme yönteminin geleneksel yönteme göre çözünürlük dengesinin anlaşılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda deney grubu ve kontrol grubu arasında onların epistemolojik inançları ve kimya dersine karşı tutumları göz önüne alındığında da deney grubundan yana istatistiksel bir fark bulunmuştur.Elde edilen sonuçlar öğrencilerin çözünürlük dengesiyle ilgili kavram yanılgılarının olduğunu açığa çıkarmıştır. Örnek olay temelli öğrenme, kavram yanılgılarının giderilmesinde ve öğrencilerin anlamalarını pekiştirmek açısından geleneksel yönteme göre daha etkindir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare the effectiveness of case- based learning method instruction over traditional method instruction on eleventh grade high school students? understanding of solubility equilibrium concepts. In addition, students? attitudes toward chemistry as a school subject and students? epistemological beliefs were investigated.Sixty-two eleventh grade students from two classes of a chemistry course taught by the same teacher in Atakent High School in 2007-2008 spring semesters were enrolled in the study. The classes were randomly assigned as experimental and control group. Experimental group students instructed by case-based learning method in which specific situations, generally real-life examples were discussed. On the other hand, control group students were instructed by traditional method.Solubility Concept Test was administered as a pre-test to both groups. Moreover, Attitude Scale toward chemistry and Epistemological Belief Scale about chemistry were administered as a pre- and post-tests to all groups. Solubility Equilibrium Concept Test and Open-Ended Solubility Equilibrium Concept Test were administered as a post-test to all groups.The results showed that case based learning instruction produced significantly greater achievement in understanding of solubility equilibrium than the traditional instruction. Also, there was a significant difference between the experimental and the control group with respect to their epistemological beliefs and attitudes toward chemistry as a school subject in the favor of experimental group.Results obtained revealed that students have several misconceptions related to solubility equilibrium. Case based learning was effective for remediation of misconceptions and enhancing students? understanding in comparison to traditional method.