2018 ortaöğretim Türk dili ve edebiyatı öğretim programına göre 9-10-11. sınıfların dil bilgisi konularındaki başarı düzeylerinin ve gelişimlerinin belirlenmesi (Niğde ili örneği)
According to the 2018 secondary Turkish language and literature education program 9-10-11. determination of the success levels and development of the classes in terms of language knowledge (Example of Niğde province)
- Tez No: 959550
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu doktora tez çalışması, 2018 Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programı çerçevesinde, 9-10-11. sınıf öğrencilerinin dil bilgisi konularındaki başarı düzeylerini ve bu düzeylerin gelişimini Niğde ili örneğinde belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma, dil bilgisinin öğrenimindeki sorunları, bu sorunların öğrencilerin dil becerilerine olan etkisini ve öğretmenlerin bu konudaki deneyimlerini ele alarak mevcut öğretim programının etkililiğini değerlendirmektedir. Bu tezde mevcut öğretim programının dil bilgisi öğretimini yeterince desteklemediği, dil bilgisi konularının ortaokulda işlendiği ve buna bağlı olarak bilindiği varsayılarak metin üzerinden uygulama yoluyla işlenmesinin yeterli olmadığı görülmektedir. 2018 Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programı'na göre dil bilgisi konularının öğretiminde kullanılan sezdirme yönteminin uygulanması öğrencilerin temel eğitimde edindikleri dil bilgisi öğretiminin yeterli olduğunu ifade etmektedir. Yapılan ön test uygulamasında öğrencilerin hazırbulunuşluk seviyeleri tablolar hâlinde verilmiş olup sezdirme yönteminin ne derece etkili olup olmadığı ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda sezdirme yönteminde öğrencilerin dil bilgisi kurallarını temel eğitimde yeterince geliştirmediği görülmüştür. Araştırma, dil bilgisi öğretiminde karşılaşılan zorluklar arasında öğrenci motivasyonu ve ilgi eksikliği, soyut ve karmaşık konuların anlaşılmasındaki güçlükler ve pratik kullanım eksikliği gibi konuların öne çıktığını göstermektedir. Öğretmenlerin dil bilgisi öğretiminde daha modern ve etkileşimli yöntemlere yönelmesi gerektiği, görsel ve işitsel materyallerin kullanılmasının öğrencilerin dil becerilerini geliştirmede önemli olduğu vurgulanmıştır. Sonuç olarak, araştırmanın bulguları, dil bilgisi öğretiminde yapılan hataların giderilmesi ve öğrencilerin dil becerilerinin daha etkili bir şekilde geliştirilmesi için öğretim programlarında ve kullanılan materyallerde düzenlemeler yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın bulguları, gelecekteki öğretim programlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation aims to determine the achievement levels and development of 9th, 10th, and 11th-grade students in grammar topics within the framework of the 2018 Secondary Education Turkish Language and Literature Curriculum, based on a case study conducted in Niğde province. The research evaluates the effectiveness of the current curriculum by addressing the problems encountered in grammar learning, the impact of these problems on students' language skills, and teachers' experiences in this area. The study reveals that the current curriculum does not adequately support grammar instruction, assuming that grammar topics, which are covered in middle school, are already known by students, and therefore relies heavily on practice through texts, which is insufficient. According to the 2018 Turkish Language and Literature Curriculum, the induction method used for teaching grammar topics assumes that students have already acquired sufficient grammar knowledge during primary education. In the pre-test application conducted within the research, students' readiness levels were presented in tables, and the effectiveness of the induction method was evaluated. The findings indicate that students did not sufficiently develop their grammar skills during primary education through the induction method. The research highlights that major challenges in grammar instruction include low student motivation and interest, difficulties in understanding abstract and complex topics, and lack of practical usage. It is emphasized that teachers need to adopt more modern and interactive teaching methods and that the use of visual and auditory materials plays a significant role in enhancing students' language skills. In conclusion, the findings of the study suggest that adjustments should be made in both the curricula and the materials used in order to address the errors in grammar instruction and to develop students' language skills more effectively. In this context, the study offers recommendations that can contribute to the development of future curriculum designs.