Digital image processing of remotely sensed oceanographic data
Uzaktan algılanan okyanus verilerinde sayısal görüntü işleme
- Tez No: 255610
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARASÖZEN, YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uzaktan algılama araçları geliştirmek daha az maliyetle daha hızlı bilgi edinmemize olanak tanır. Bu nedenle geliştirilmiş uzaktan algılama algoritmaları kullanılabilir uzaktan algılama verileri sayesinde bilgi edinmeyi daha kolaylaştırmayı amaçlar. Uydu görüntülerini yorumlamak önemli bir problemdir. Uzaktan algılamada diskriminant fonksiyonlarını kullanarak uydu görüntülerinden değişik alanları ayırt etmek ¸cok etkili bir yöntemdir. Bu yöndeki ¸ceşitli metotlar araştırılmıştır. Ancak çalışılan yöntemlerin performansı hala çok yüksek değildir. Bu tezde, uzaktan algılama metotlarının performansını artıracağız. Ayrıca sınırlı algılama algoritmalarının geliştirilmesini araştıracağız.
Özet (Çeviri)
Developing remote sensing instrumentation allows obtaining information about an area rapidly and with low costs. This fact offers a challenge to remote sensing algorithms aimed at extracting information about an area from the available re¬mote sensing data. A very typical and important problem being interpretation of satellite images. A very efficient approach to remote sensing is employing discrim¬inant functions to distinguish different landscape classes from satellite images. Various methods on this direction are already studied. However, the efficiency of the studied methods are still not very high. In this thesis, we will improve efficiency of remote sensing algorithms. Besides we will investigate improving boundary detection methods on satellite images.