Hangar tipi yapılarda pasif güneş enerjisi kullanımına yönelik hava kolektörü geliştirilmesi
To build up an air collector uses passive solar energy for buildings like hangar
  1. Tez No: 256051
  2. Yazar: FATİH UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET OKUTUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, havacılık ve endüstride yaygın olan hangar tipi yapılarda pasif güneş enerjisi kullanımına yönelik bir hava kolektörü geliştirilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, mevcut güneş evleri ve ürün kurutma sistemlerinin kolektörlerinden yararlanılarak ilk ürün tasarlanmıştır. Bu ilk ürünün hangarda uygulanması ile elde edilen bulgular ve yeni fikirler, seçilmiş olan iki model kolektör üzerinde karşılaştırmalı olarak denenmiştir. Bunun sonucunda elde edilen yeni bulgular yardımı ile hava kolektörü tasarımı geliştirilmiştir.Hava kolektörü Aralık 2008 ayında üretilmiş ve 2009 yılının Mart ve Nisan aylarında denenmiştir. Hava kolektörünün genişletilmiş metal sac esaslı yutucu elemanı manyetit kaplanarak 2009 yılının Aralık ayı ile 2010 yılı Ocak ayında yeniden denenmiştir. 2010 yılı Ocak ayında hava çıkış hızı ölçümü yapılan günler için hava kolektörünün çıkış ve giriş sıcaklıkları arasındaki fark ortalama 9,4 ºC, anlık ısıl verim ortalama % 51 olarak bulunmuştur. Kolektör anlık ısıl verimi, ölçüm yapılan günlerde en fazla % 79 olarak hesaplanmıştır. Bu hava kolektörünü kullanacak olan hangarların, ısıtma enerji ihtiyacının yaklaşık %20 sini düşük maliyetle, pasif güneş enerjisinden elde edeceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed that an air collector uses passive solar energy has been built up for buildings that are like hangar widely known for aviation and industry. Firstly, prototype designed by turning shapes of present air collectors, collectors of solar hauses and crop drying systems. Findings obtained by prototype applications on hangar and new ideas were comparatively tested on two selected models. Therefore, air collector design was realized helping with new findings.Air collector was produced in December 2008, and tested in March and April 2009. The absorber plate of the air collector made from expanded metal and coated magnetite was retested in December 2009 and January 2010. In January 2010, on days when the air exit velocity has been tested, the average difference found between air entrance and air exit of the collector was 9,4ºC, and the average instantaneous thermal efficiency was found %51. On days when the efficiency of collector has been tested, the average instantaneous thermal efficiency was calculated maximum %79. İt is obtained that hangars uses this air collector produces approximetely % 20 of heating energy need using passive solar energy with low production cost.