Çukurova bölgesinde üretilen boğma rakıların kimyasal bileşimleri üzerine bir araştırma
Research on the fundamental volatile components of Turkish rakies
  1. Tez No: 256408
  2. Yazar: AYŞEN BULUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Adana, Hatay ve İçel illerinde yasal olmayan yollardan üretilen boğma rakıların, genel bileşimleri ve temel uçucu bileşikleri belirlenmiş ve Türk Gıda Kodeksine uygunlukları araştırılmıştır. Temel uçucu bileşikler (asetaldehit, metil asetat, etil asetat, asetal, 1-propanol, 2-metil-1-propanol, 1-bütanol, 2-metil-1-bütanol ve 3-metil-1-bütanol, trans anetol ve estragol) gaz kromotografisi-alev iyonlaşma dedektörünün kullanıldığı Avrupa Birliği Referans Analiz Metoduna göre belirlenmiştir.Analiz sonuçlarına göre boğma rakıların etil alkol miktarları %15.5 ile % 65.5 (ortalama % 43), uçar asit miktarları 1.49-651.54 g/hl mA (ortalama 80.54 g/hl mA) ve metil alkol miktarları 48.44-458.08 g/hl mA (ortalama 176.80 g/hl mA) arasında değişmiştir. Elde edilen bu sonuçlara göre örneklerin çoğunun Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı ve metil alkol içeriklerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Örneklerdeki toplam aldehit miktarı 3.52-50.83 g/hl mA arasında, toplam ester miktarları 7.51-800.31 g/hl mA arasında, toplam yüksek alkol miktarları 176.40-525.47 g/hl mA arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Adana, Hatay and of illegally produced in the provinces of İçel strangulation of raki, the general composition and basic volatile compounds were determined and suitability to the Turkish Food Codex were investigated. Basic volatile compounds (acetaldehyde, methyl acetate, ethyl acetate, acetal, 1-propanol, 2-methyl-1-propanol, 1-butanol, 2-methyl-1-butanol and 3-methyl-1-butanol, trans anetol and estragol ) gas chromatography-flame ionization detector was used was determined according to the European Union Reference Analysis Methods.According to the results of analysis of raki incarceration of ethyl alcohol 65.5% to 15.5% (average 43%), flies in the amount of acid 1.49-651.54 g / hl mA (average 80.54 g / hl mA) and methyl alcohol and 48.44-458.08 g / hl mA (mean 176.80 g / hl mA) has changed between. According to the results obtained from these samples is not suitable for most of the Turkish Food Codex and the methyl alcohol content was found to be high. Example the total amount of aldehyde 3.52-50.83 g / hl mA between the total amount of ester 7.51-800.31 g / hl mA between the total amount of high alcohol 176.40-525.47 g / hl mA between was found.