Sütten kesim öncesinde kaba ve kesif yem verilme şeklinin sütten kesim sonrası buzağı büyüme performansına etkileri
The effect of feeding method of roughage during preweaning period on growth performance of holstein friesian calves after weaning
  1. Tez No: 256409
  2. Yazar: ALİ ERGİN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada, 44 Holstein erkek ve dişi buzağıda sütten kesim öncesi kaba yem ile beslemenin sütten kesim sonrasında buzağı gelişimine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Birinci grup; sütten kesim öncesinde günlük 4 L süt yanında, 2. haftadan itibaren pelet buzağı başlangıç yemi ve saman formunda orta kalite yonca kuru otu ile ayrı ve serbest olarak beslenmiştir. İkinci grup sütten kesim öncesinde günlük 4 L süt yanında, 2. Haftadan itibaren sadece pelet buzağı başlangıç yemi ile serbest olarak yemlenmiştir. Bütün buzağılar 8 haftalıkken sütten kesilmiş, sütten kesim sonrası tüm buzağılara 8 hafta boyunca %40 buzağı büyütme yemi ve %60 yonca kuru otu karışımı verilmiştir. Çalışma tesadüf parselleri deneme deseninde 2 (yemleme yöntemi) x 2(cinsiyet) faltöriyel tertipte yürütülmüş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total 44 male and female Holstein calves were used to investigate the effect of method of feeding of roughage during preweaning on growth performance of Holstein calves in postweaning period. Calves were allocated two experimental groups according to their birth weights. The first group was fed with calf starter and ground lucerne hay (1?2 cm lengths) along with 4 L whole milk/day, and the second group was fed with calf starter only. After 8 week weaning period, all calves were fed with a total mixed diet containin 40% calf grower and 60% alfalfa hay sized 1-2 cm for 8 weeks. The study was carried out 2 (feeding method) x 2 (sex) factorial arrangement in a completely randomised desing.The results suggested that the calves receving calf starter only during preweaning period consumed more feed and gained more live weight after weaning and calves may be raised without roughage in preweaning period.