Diferansiyel dönüşüm yönteminin integro_ diferansiyel denklemler için bir uygulaması
An application of differential transform method for integro_differantial equantions
  1. Tez No: 256504
  2. Yazar: AYTEN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada;etkili bir yöntem olan Diferansiyel Dönüşüm Yöntemi,integro diferansiyel denklemlerin nümerik çözümlerini bulmak için kullanılmıştır.Karşılaşılan integraller için yeni teoremler,ispatları ile birlikte verilmiştir.Literatürde karşılaşılan lineer ve lineer olmayan integro_diferansiyel denklemler örenek olarak çözülmüştür.Bu yöntem kullanılarak elde edilen sonuçlar daha önceki araştırmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study;efficient technique named Differential Transform Method extended to solve the integro_differential equations.New theorems for the transformation of integrals are introduced and proved. The commonly encountered linear and nonlinear integro_differential equations are solved as an illustration for the efficiency of the method.The numerical results obtained by present method are compared with the earlier authors.