Süpersimetrik WKB yaklaşımı
Supersymmetric WKB approximation
  1. Tez No: 256812
  2. Yazar: HASİBE HALE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, süpersimetrik kuantum mekaniği tanıtılarak, en düşük mertebeli süpersimetrik Wentzel-Kramers-Brillouin (SWKB) yaklaşım yöntemi detaylarıyla incelendi. Bu yöntemin birçok fiziksel uygulama için verdiği sonuçlar araştırıldı ve şekil invaryant potansiyeller için tam bağlı durum spektrumlarının elde edilebileceği gösterildi. Ayrıca seçilen bazı q deforme potansiyellerin ve V(x) potansiyelinin enerji özdeğerlerini elde etmek için denenen bu yöntemin, bu potansiyeller için doğruluğu kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the lowest order supersymmetric Wentzel-Kramers-Brillouin (SWKB) approximation method is studied by using the supersymmetric quantum mechanics. The results obtained by SWKB approximation method are analysed for shape invariant potentials. It is shown that the SWKB approximation method gives the exact bound state spectra for these potentials. Additionally, we attempt to use this method to obtain the eigenvalues of Haniltonians in the presence of some q deformed potentials and the potential of V(x) . Eventually, we show that SWKB approximation method gives exact results for these potentials.