Darboux dönüşümü
Darboux transformation
  1. Tez No: 156011
  2. Yazar: NURETTİN KÖRÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; Darboux dönüşUmUnün analitik olarak çözülemeyen sistemlere genelleştirilmesi ve uygulanmasıdır. Bu sistemler, Darboux dönüşümü sayesinde çözülebilir hale getirilmiştir. Söz konusu denklemler Riccati yada Sturm - Liouville denklemi türündedir. Bu denklemler çözülerek çeşitli sistemlerin özdeğer ve özfonksiyonları bulunmuştur. Ayrıca süper simetrik yaklaşıma Darboux dönüşümü uygulanarak analitik çözülebilir potansiyellerin spektrumları elde edilmiştir. Son olarak, elde edilen sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler Darboux Dönüşümü, Riccati Denklemi, Sturm - Liouville Denklemi, Schrödinger Denklemi, Süper Simetrik WKB Metodu
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to generalize and apply the Darboux transformation to non-analytical solvable systems. The non-linear systems which cannot be solved analytically, may have been reduce to solvable cases by using the Darboux transformation. Generally, the equations which in the form of Riccati equations or Sturm-Liouville equations. The eigenvalue and eigenfunctions of the various systems have been found through solving corresponding equations. Analytically solvable potentials' spectrums have been obtained by applying the Darboux transformation to the supersymetric approach. Finally, the new solutions have been compared with known results. Key Words : Darboux Transformation, Riccati Equation, Sturm - Liouville Equation, Schrödinger Equation, Supersymetric WKB Method