Naftilimid imidazolyum tuzlarının sentezi ve karakterizasyonları
Synthesis and characterization of naphthalimide imidazolium salts
- Tez No: 256875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, 1,8-naftalik anhidrit ve 1-(3-aminopropil)imidazol bileşikleri kullanılarak N-(3-propilimidazol)-1,8-naftalen monoimid başlangıç maddesi sentezlenmiş, sentezlenen başlangıç maddesinin farklı zincir uzunluklarına sahip alkil iyodür tuzları ile reaksiyonu sonucunda 1,8-naftilimid imidazolyum iyodür tuzları elde edilmiştir. Daha sonra iyon değiştirme reaksiyonları ile hekzaflorofosfat (PF6-) tuzları ve bis(triflorometansülfonil)imid ((CF3SO2)2N- veya TFSI-) iyonik sıvıları elde edilmiştir.Sentezlenen bileşiklerin yapıları UV-Vis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, 31P-NMR, 19F-NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatılmıştır. TGA ile termal kararlılıkları, döngüsel voltammetri ile redoks potansiyelleri, fluorimetre ile emisyon değerleri tespit edilerek, termal, fotofiziksel ve elektrokimyasal özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, N-(3-propylimidazole)-1,8-naphthalene monoimide starting material was synthesized by using 1,8-naphthalic anhydride and 1-(3-aminopropyl)imidazole. Synthesized compound was reacted with the alkyl iodide salts which have different alkyl chain lengths and the corresponding 1,8-naphthalimide imidazolium iodide salts were obtained. With the ion exchange reactions, hexafluorophosphate (PF6-) salts and bis(trifluoromethanesulfonyl)imide ((CF3SO2)2N- or TFSI-) ionic liquids were obtaied.Structure of all synthesized compounds have been identified by UV-Vis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, 31P-NMR, 19F-NMR spectroscopic methods. Thermal stability tests were performed by TGA. Emission properties were measured by fluorimeter and redox potentials were determined with cyclic voltammetry. Thermal, photophysical and electrochemical properties were investigated.