Dodecyltrımethylammonıum bromıde ile hazırlanan ikili sistemlerin faz davranışı
Phase behaviour of binary systems prepared from dodecyltrimethylammonium bromide
  1. Tez No: 256960
  2. Yazar: HATİCE ŞENGÜL ALİHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE CEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dodecyltrimethylammonium bromide (DTAB)/etil alkol ikili sisteminin faz davranışı incelenmiştir. Anizotropik textürleri karakterize etmek ve ısısal geçişleri teşhis etmek için optik polarize mikroskop kullanılmıştır. DTAB+etanol sistemindeki arafazlar, artan DTAB konsantrasyonu ile izleyen sırada belirlenmiştir: isotropik-hexagonal-lamellar. Bu sıvı kristallerin yapısal dönüşümü, diferansiyel tarama kalorimetresi ile doğrulanmıştır. Kırma indisinin sıcaklık ve kompozisyona bağlılığı için deneysel sonuçlar verilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phase behaviour of the binary dodecyltrimethylammonium bromide (DTAB)/ ethyl alcohol system has been studied. An optical polarising microscope was used to characterise anisotropic textures and identify thermal transitions. The following sequence of intermediate phases has been identified with the increasing DTAB concentration in the DTAB/ethanol system: isotropic-hexagonal-lamellar. The structural transformation of these liquid crystals has been confirmed by differential scanning calorimeter (DSC). Experimental results for the temperature and composition dependences of refractive indice have also been presented and discussed.