Bilgisayar öğretmenlerinin meslek yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar: Eskişehir ili örneği
Problems that computer teachers meet in their professional lives: A case in Eskişehir
  1. Tez No: 257117
  2. Yazar: PINAR ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KABAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz bilgi toplumu teknolojiyi en iyi sekilde kullanmayı, teknolojiden en verimli sekilde yararlanmayı gerekli kılmaktadır. Bu da toplumsal gelisimi saglayacak bireylerin teknolojiyi en iyi sekilde ögrenmesini gerektirmektedir. Türkiye'de de bilgi toplumunun simgesi olan bilgisayara dayalı bilgi ve iletisim teknolojilerinin her alanda kullanımının yaygınlasması sonucu, okullarda alana yönelik egitim verilmesi gereksinimi dogmustur. Teknolojiyi anlayan ve kullanan bireylerin yetistirilebilmesinde ise ögretmenlerin bu alandaki yeterlilikleri önemlidir. Bu nedenle, egitim sistemimizde bilgisayar kullanımının ögretilmesi büyük önem tasımaktadır. Okullarda teknolojinin dolayısıyla bilgisayar kullanımının ögretilmesinde temel görev ögretmenlere özellikle bilgisayar ögretmenlerine düsmektedir. Bu yüzden, bilgisayar ögretmenlerinin egitim sistemi içindeki yerleri oldukça önemlidir. Bu arastırmanın amacı, ilkögretim ve liselerde çalısan bilgisayar ögretmenlerinin meslek yasamlarında karsılastıkları sorunların belirlenmesidir. Bu amaçla bilgisayar ögretmenlerinin ögretim, yönetim, teknik ve kisisel alanlarda karsılastıkları sorunlar belirlenmis ve bu sorunlar çesitli degiskenlere göre incelenmistir. Arastırmanın verileri, 2005?2006 ögretim yılında Eskisehir il merkezinde ve ilçelerinde çalısan 78 bilgisayar ögretmeninden arastırmacı tarafından hazırlanan anket aracılıgıyla toplanmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 10.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıstır. Verilerin çözümlemesinde istatistiksel teknik olarak ikili küme karsılastırmalarında Bagımsız Gruplar t-testi(Tek Örneklem t-testi)'nden, ikiden çok küme karsılastırmalarında ise, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova)'nden yararlanılmıstır. Uygulanan varyans analizi sonucunda elde edilen ?F? test istatistiginin anlamlı bulunması durumunda farklılıgın hangi gruptan kaynaklandıgını belirlemek amacıyla Tukey HSD (Tukey's Honestly Significant Difference Test) testi uygulanmıstır. Arastırmada yapılan istatistiksel çözümlemelerde anlamlılık düzeyi .05 olarak benimsenmistir. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre, bilgisayar ögretmenlerinin ögretim, yönetim, teknik ve kisisel alanlarda yasadıkları sorunların cinsiyet, çalısılan okul türü ve kadro durumuna göre farklılık göstermedigi saptanmıstır. Bilgisayar ögretmenlerinin en çok teknik alanda, en az ise kisisel alanda sorun yasadıkları belirlenmistir. Bunun yanı sıra bilgisayar ögretmenlerinin teknik alanda yasadıkları sorunların hizmet yılına göre degistigi ve ögretim, teknik alanlarında yasadıkları sorunların ise mezun olunan fakülteye göre farklılık gösterdigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Today?s information society requires the best and most productive use of technology. It also requires individuals to learn technology in a best way for the development of the society. As the use of computers and of computer-based information and communication technologies has become widespread in all fields in Turkey, it is now a necessity to provide training related to the field in educational institutions. To train individuals who will learn and use technology, the teachers should essentially be able to use technology in a best way. Therefore, it is quite important to teach the use of computer in our education system. It is basically the duty of teachers, especially of the computer teachers, to teach technology thus the use of computer in schools. Hence, the place of computer teachers is very significant in education system. The aim of this study is to determine the problems that computer teachers of primary and secondary schools meet in their professional lives. For this purpose, the problems of computer teachers related to teaching and management as well as related to technical and personal issues were revealed, and these problems were examined according to certain variables. The study was carried out on 78 computer teachers working in the center and towns of Eskisehir in the education period of 2005-2006, and the data were collected with the help of a questionnaire prepared by the researcher. For the analysis of the data obtained in the study, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) was used. For the statistical analysis of the data, Independent group t-test was applied to compare two groups (One sample t-test), and One way Anova variance analysis was used for the comparison of more than two groups. As the results of ?F? test statistics obtained through the variance analysis was found to be statistically significant, Tukey HSD (Tukey?s Honestly Significant Difference Test) was applied to find out the group that led to the difference. In the light of the findings obtained in the study, it was revealed that computer teachers have technical problems at most and personal problems at least. It was found that the technical and personal problems of computer teachers and those related to teaching and management do not vary with respect to their gender, the school they work or to their staff issues. The technical problems of computer teachers, on the other hand, differ according to their years of teaching, and the technical problems and those related to teaching were found to differ depending on the faculty they graduated from