On the identity of emotions: Concepts, feelings, and intentionality
Duygular üzerine: Kavramlar, hisler, ve hakkındalık
- Tez No: 257136
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tarihsel olarak, duygu felsefesi duyguların ne olduğu ve diğer türden zihinsel durumlarla ilişkisi nedir sorusu ile ilgilenir. Bu tez bu soruya iki aşamalı bir cevap vermektedir. İlk olarak, duygular ve duygusal hisler arasındaki farktan yola çıkarak yönelmişlik problemi aşılmış; ikinci olarak, duygular ve değer yargıları arasındaki ilişkiyi anlamaya yönelik bir çabayla, duygular için sistemli bir sınıflandırma ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historically, the philosophy of emotion deals with the question of what emotions are and how they relate to other types of mental states. This thesis gives an answer to this question in two consecutive steps. First, we circumvent the problem of intentionality by making a clear distinction between emotions and emotional feelings. Secondly, an understanding of the fundamental relationship between emotions and value judgements is sought, so that we can come up with a system of classification which applies to all emotion types.