Örgüt kültürü ve iş etiği arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A stady on the relationship between organizational culture and business ethics
- Tez No: 257246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son yıllarda, örgüt kültürü kavramı, işletme yönetim ve organizasyon literatüründe önemli ve göze çarpan bir kavram olmuştur. Özellikle, 1980 li yıllardan itibaren işletmeler örgüt kültürünün önemini daha iyi anlamış, gelişen ve globalleşen dünyaya uyum sağlayabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için bu konuda araştırma ? geliştirme çalışmaları yapmaya başlamışlardır. Örgüt kültürü, bireylerin değerleri kökeninde kültürel algılamalarının toplamıdır. Örgütteki her bir birey kendine özgü algılamalara sahiptir. Bireyler arasındaki etkileşim bireysel bakış açısını da etkileyen bir ortam oluşturmaktadır. Sosyal değerler yaratan paylaşılmış bakış açıları aynı zamanda örgüt kültürünün de temelidir.Günümüzün artan rekabet koşullarında, örgütlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, gerek örgütsel güveni sağlamalarında gerekse yüksek iş yaşamı kalitesi sunmalarında iş etiğini benimsemeleri ve uygulamaları önemli hale gelmiştir. İş etiği örgütlerde hakim olan etik kurallardır ve bu kurallar örgütle ilgili kişi ve grupların etik değerlerini ortak paydada buluşturur. Bütün politikaları, kanunları, ilişki ve davranışları etkileyen kurallar önceleri sözlü ifade edilirken günümüzde yazılı ifade edilmektedir.Bu araştırma, örgüt kültürü ile iş etiği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümünde; kültür ve örgüt kültürü kavramları, örgüt kültürünün öğeleri, örgüt kültürü ile ilgili yaklaşım ve modeller, örgüt kültürünün oluşturulması, etik ve iş etiği kavramları, iş etiğinin öğeleri, iş etiği ilkeleri ve iş etiği ile örgüt kültürü arasındaki ilişki konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Kütahya ilinde gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeden seçilen örneklem üzerinde örgüt kültürü ile iş etiği faktörleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the organizational culture has become prominent in business management and organization literature. Especially, beginning from 1980?s, the business enterprises have understood the importance of the organizational culture; to get adapted the world, getting developed and global, and to maintain, their existance they started to make works on investigation and development. Organizational culture is the sum of the individual cultural perceptions. Every each individual in organization has special perception. The interactivity between them creates an ambiance that affects each individual?s perspectives. The shared perspectives that create social values are at the same time basis of organizational culture.In today?s competing world its essential for organizations to assimilate work ethics in both providing organizational safety and presenting high quality working conditions. Business ethics is the ethic rules in which dominates the administration. All of these rules gather ethic values of person and groups who interest the management together. Rules, that effect all politics, laws, relationships and behaviors were defined by conversation earlier. However nowadays they are determinated by written.This study analyses the correlation between organizational culture and business ethics. The study consists of three sections. In the first two sections; the expression of culture and organizational culture, the elements of organizational culture, the models and approaches related with the organization culture, the expression of ethic and business ethics, the elements of business ethics, principles of business ethics and the relationship between business ethics and organizational culture are examined. In the third section, the results derived from a study on the sample individuals from one of the companies which activities in food industry in Kutahya to determine the relation between the organization culture and business ethics faktors is presented.