Aile şirketlerinde insan kaynakları yönetimi
Human resources management in the family companies
- Tez No: 257269
- Danışmanlar: DR. BORA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz dünyasında küreselleşme ile beraber sürekli gelişen ve değişen sosyo-ekonomik süreç, işletmeler arasındaki rekabeti arttırmakta ve bu ortamda varlıklarını sürdürebilmek için kendilerini farklı kılmalarını sağlayacak tek kaynak olan insan kaynağına yönelmelerini sağlamaktadır. Türkiye ve dünyadaki işletmelerin büyük bölümünü oluşturan aile şirketleri de hem bu rekabet ortamında varlığını sürdürebilmek hem de yapısından kaynaklanan sorunları aşabilmek için insan kaynakları yönetimi ve uygulamalarına başvurmaktadırlar.Bu araştırmada aile şirketlerinin yapısı ve karşılaştıkları sorunlar, insan kaynakları yönetimi ve uygulamaları ile aile şirketlerinde insan kaynakları uygulamalarının etkileri ele alınmıştır. Araştırma sonucunda insan kaynakları yönetimi ve uygulamalarını etkin olarak kullanan büyük ölçekli şirketlerin kurumsallaşarak büyüdükleri görülmüştür. Dolayısı ile insan kaynakları yönetimi ve uygulamalarını etkin kullanan, doğru insan kaynağı ile bunu gerçekleştiren aile şirketlerinin yapısından kaynaklanan sorunları aşarak kurumsallaştıkları ve başarıya ulaştıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The constant progress of the socio-economic development in our time has triggered competition worldwide which makes industrial and commercial establishments divert to human resources in order to distinguish themselves and survive. Family enterprises both in Turkey and other countries, therefore, apply to human resources management so as to overcome such problems deriving from their structures.This study tackle the family companies? structure and their problems together with effiencies of human resources management to them. Studies show that major companies who efficiently benefit from the principles of human resources have made remarkable headway. Additionally the family companies which benefit from human resources management and functions can solve the structural problems and catch the successfull and institutionalized line.