Aile şirketlerinin kurumsallaşmasında insan kaynakları yönetiminin rolü: Konya ili matbaa sektöründeki aile şirketlerinde bir alan araştırması
The role of human resource management in institutionalization of family business: A field study on family business in the printing industry in Konya
- Tez No: 430595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, İşletme, Typography, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında aile şirketleri, insan kaynakları yönetimi ve kurumsallaşma incelenmiş. Son bölümde de Konya İli Matbaa sektöründeki aile işletmeleri ile alakalı alan çalışması yapılmıştır.Birinci bölümde aile şirketleri, insan kaynakları yönetimi ve kurumsallaşma kavramlarından bahsedilmiştir. Kurumsallaşma süreci, sürdürülebilirlik, aile anayasası açıklanmıştır. Kaynak temelli teori incelenmiş, İnsan Kaynakları Yönetimine kaynak, maliyet ve yetkinlik temelli olarak yaklaşılmıştır. Son olarak kurumsallaşma teorileri incelenmiştir. İkinci bölümde konu ile alakalı kaynak taraması yapılmış insan kaynakları yönetimi ile benzer çalışmalardan bahsedilmiştir. Aile şirketlerinde yapılan çalışmalar açıklanmıştır.Üçüncü bölümde alan araştırması olarak Konya İlindeki matbaa sektöründeki aile şirketleri incelenmiştir. Araştırmada insan kaynakları yönetiminin aile şirketlerinin kurumsallaşmasında rolü olup olmadığı, varsa nasıl bir role sahip olduğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Family businesses, human resources management and institutionalisation were examined in this thesis. In final chapter, field research has been done about family businesses in printing industry in Konya.In first chapter, the consept of family businesses, human resources management and institutionalisation were mentioned. Process of institutionalisation , sustainability, family constitution were explained. Resourced based theory was examined, resource, cost and competence based approachment of human resources management were explained. In second chapter, literature review about subject has been done and relevant studying about human resources management was mentioned. Studying in family businesses were explained.In third chapter, family businesses in printing industry in Konya were examined as a field research. Research objective is either human resources management has a role in family businesses institutionalisation or not and if so it has a role what kind of role it has been scrutinised.