Sabri Dîvânı
Dîvân of Sabri
  1. Tez No: 257328
  2. Yazar: ÖZKAN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, 18. yüzyılın sonu ile 19. yüzyılın başında Mora'da yaşamış Karayılanzâde Mehmed Emin Sabri Efendi'nin Divân'ını konu edinmiştir. Bu ?Divân?ın bilinen iki nüshası vardır. Bunlar, Milli Kütüphane Yz 618 A arşiv numarasında, diğeri de Süleymaniye Kütüphanesi Hacı Mahmud Efendi no 5119 numarada kayıtlı olan nüshalardır. Bu iki nüsha incelenerek karşılaştırmalı bir metin tes'isine çalışılmıştır.Eser iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ulaşılan kaynaklardan ve Sabri Divânı'ndan hareketle şairin hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş, divânın şekil ve içerik bakımından incelenmesi yapılmıştır. İkinci bölümde ise, iki nüsha karşılaştırılarak divân tertibine uygun bir metin hazırlanmıştır. Sabri Divânı incelenerek, Moralı Sabri ve şiirlerinin Divân şiirine kazandırılması amaçlanmıştır.Anahtar sözcüklerSabri, Mora, divân, transkripsiyon, karşılaştırmalı metin
Özet (Çeviri)
This study is about the Divân of Karayılanzâde Mehmed Emin Sabri Efendi, who lived in Mora from the end of the 18th century to the beginning of the 19th century. There are known copies of the ?Divân?. These are registered with the (Yz 618 A) archive number in the National Library and with the 5119 archive number in the Library of Süleymaniye in Hacı Mahmud Efendi department. In this study ıt is tried to make a comparision by examing the two copies.This work consists of two parts. In the first part there is given information about the poet?s life, his art, works thanks to the Divân of Sabri and the researches made about him and also its structure and content are examined. In the second part a suitably arranged text is prepared by comparing two copies. It is aimed to bring Paleponnesian Sabri and his poems to Divân poetry by studying Divân of Sabri.Key WordsSabri, Mora, divân, transcriptsign, compared writing