Osmanlı'dan Cumhuriyet'e öğretmen yetiştirme sorunu(Darülmuallimin ve Darülmuallimatlardan öğretmen okullarına)
Teacher training issue Ottoman Empire to Republic
- Tez No: 257455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Osmanlı eğitim sistemi, sıbyan mekteplerinden medreselere, ardından darülmuallimat ve darülmualliminlerin kuruluş ve gelişimine kadar incelenerek, Osmanlı'nın eğitim konusundaki gelişimi ve bu konuda yaptığı yenilikler ortaya konmuştur.Osmanlı'nın eğitim konusundaki girişimleri, özel olarak, eğitimde darülmuallimat ve darülmualliminlere verdiği önem, Maarif Nizamnamesi ve Maarif Salnamelerine dayanılarak aktarılmıştır. Ayrıca; kitap, makale ve gazetelerden de faydalanılmış ve gerekli bilgiler tez içinde yer almıştır.Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemine kadar geçen süre zarfında, Osmanlı'nın mesleki eğitime verdiği önem, bu okulların sayılarının artması ve imkânlarının geliştirilmiş olmasıyla kanıtlanabilir.Cumhuriyet döneminde bir meslek haline gelen öğretmenlik, çeşitli kararnamelerle güvence altına alınmış ve sadece şehirlerde değil, köylerde de öğretmen okulları açılmıştır. Cumhuriyet dönemi öğretmen okulları hakkındaki bilgilere gerek süreli yayınlardan ve gerekse okul yıllıklarından ulaşılmıştır.Sonuçta; Osmanlı eğitim sistemi ve kurumlarının, Cumhuriyet dönemi eğitimine ve kurumlarına etkisi ve bu kurumların gelişimi ortaya konmuştur. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e öğretmen okulları büyük bir gelişme göstererek hızla çoğalmış ve amacına hizmet eder duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education system during the Ottoman time had been on a religious ground.Both the primary education which was given in the schools known as the (sıbyan mektepleri) and the secondary education which was given in the schools known as the (medreseler) soleyl religives leclures and some Oriental arts werw being trained. When the list of the lectures analized this characteristic of the education programme could easily be seen.After the administrative reform known as Tanzimat which was deelared in the year 1839 the training system was radically changed. Sevaral juridical arrangements were made to improve the system. Though the system could not be lacizied totally it was modernized in several aspects. Teacher training schools known as darülmuallimin (fort he males) and darülmuallimat (fort he females) was an inportut historical turning point in Turkish education system.After the Turkish Republic was founded these effouts have been accelurated in away to wersternize and laicize the system.Darülmuallimins and darülmuallimats have been turned into Teacher?s Training Schools and their programmes been modernized.In this thesis this period of change and development in Turkish educational system has been examined. Ottoman Educational.Yearbooks as salname and the ofter first- hand resources, books,arhiclesHave also been taken into considerstion as long as they are connected to the article in question.