Varlıklarda değer düşüklüğü standardının vergi mevzuatı açısından incelenmesi ve İMKB'de bir uygulama
The analysis of impairment of assets standard in terms of tax legislation and a practice in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 257497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İşletmelerin mali tablolarında sunulan bilgilerin doğru, güvenilir, gerçeğe uygun ve anlaşılabilir olması mali tablo kullanıcıları açısından önemli bir husustur. Varlıklarda değer düşüklüğü standardı, ihtiyatlılık ilkesi gereği işletmelerin varlıklarını geri kazanılabilir tutarından daha yüksek bir değerle mali tablolarında izlememesini sağlamak için uygulanması gereken ilkeleri belirlemektedir. Standart ile ülkemiz uygulamalarında daha önceden olmayan yeni düzenlemeler gelmektedir. Standarda göre artık maddi ve maddi olmayan duran varlıklar ile şerefiye, gibi varlıklar içinde değer düşüklüğü karşılığı ayrılabilinecektir.Çalışmada işletmelerin bu standart çerçevesinde yapması gereken işlemler, muhasebe kayıtları ve bunların vergi matrahına etkileri ortaya konulmuş ve İMKB ulusal 30 endeksinde işlem gören şirketlerin uygulamalarına ilişkin örneklere yer verilmiştir.Varlıkların geri kazanılabilir tutarının tespiti için işletmelerin bazı teknik bilgileri kullanmaları gerektiğinden standardın uygulanmasında zorluklar bulunmaktadır. Bu nedenle standardın sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için eğitimli personelin istihdam edilmesi gerekmektedir. Ayrıca değer düşüklüğü zararının standarda uygun şekilde muhasebeleştirilmesi için tekdüzen hesap planında değişiklik yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is an important fact that the information which is presented in the financial tables of the entities should be accurate, reliable, fair value and apprehensible. The standard of impairment of assets sets the principles that should be carried in order to provide the assets of the entities not to be shown in their financial tables with an amount which is more than the recoverable amount in accordance with the precautionary principle. With the standard, new regulations which are not carried in our country so far, come into force. According to the standard, it will be possible to make provisions for both property, plant, equipment and intangible assets together with the assets like goodwill.In our work, transactions which entities should do as a part of this standard, accounting entries and their effects to tax base are brought up the matter and samples regarding implementations of publicly traded companies in Istanbul Stock Exchange (ISE) are also mentioned.There are some difficulties in the implementation of the standard because entities need to use some technical information for the determination of the recoverable amount of the assets. Therefore, in order to use the standard without a problem, skilled personnel should be employed. Also it is necessary to make a change in the Uniform Chart of Accounts in order to pass entries of the loss of impairment according to the standard.