İpotekli konut kredisi kullanma eğilimi ve banka seçimini etkileyen faktörlerin karşılaştırmalı analizi: Ankara bölgesinde bir uygulama
Mortgage and housing credit trends using comparative analysis of factors affecting bank selection: An application in Ankara region
  1. Tez No: 257498
  2. Yazar: MUSTAFA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmada konut finansmanı açısından önemli bir yere sahip olanipotekli konut finansmanının Dünya'daki ve Türkiye'deki gelişimi incelenmiş,uygulama ve hukuki altyapı açısından farklılıklar özetlenmiştir. Ayrıca Ankarabölgesinde ipotekli konut kredisi kullanma eğilimi ve tüketicilerin bankaseçimini etkileyen faktörlerin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Çalışma dörtbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konut kavramı, konut finansmanı,konut finansman sistemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; konutfinansmanında ipotekli konut finansman sisteminin yapısı ve işleyişi yeralmaktadır. Üçüncü bölümde; ülkemiz kapsamında konut sorunu, bunayönelik hükümet politikaları, ipotekli konut finansmanının genel yapısı veyasal altyapısı, sistemin işleyişi ve ortaya çıkardığı ürünler yer almaktadır.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise; Ankara bölgesinde gerçekleştirilenanket çalışması ile ipotekli konut kredisi kullanma eğilimi ve banka seçiminietkileyen faktörlerin analizi istatistiki bir çalışma ile ortaya konulmayaçalışılmıştır.Çalışma sonuçlarına göre, müşteriler açısından banka tercihinde enönemli faktörün faiz oranı faktörü olduğu; konut kredisi kullanırken dikkatealınan en önemli faktörün aylık ödeme miktarı olduğu; konut kredisi ile konutalmadaki en önemli nedenin gayrimenkulde değer artışının yüksek olması,banka açısından kredi taleplerinin değerlendirilmesinde dikkate alınanfaktörlerin kredi kullanacak müşterinin bankadaki kredi hesabı ve krediperformansı, gelir miktarı ve istikrarı, bankacılık sistemindeki istihbarat raporuolduğu ve bankalar açısından alınan konutun ipotek değerine müşterininsunacağı diğer teminatlardan daha fazla önem verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Study in terms of housing finance has an important place in the worldof mortgage financing and Turkey were examined in the development,implementation and differences are summarized in terms of legalinfrastructure. Also tend to use a mortgage loan in the Ankara region and thefactors affecting consumers' bank selection in comparative analysis is made.Work consists of four parts. The first section of housing, housing finance,housing finance systems are discussed. The second section, the housingfinance system in the structure and functioning of mortgage finance isavailable. In the third section, the housing problem in the context of ourcountry, so the government policies, the general structure of mortgagefinancing and legal infrastructure, the functioning of the system and find outthe products. Working in the fourth section; survey conducted by the Ankararegion using mortgage trend and statistical analysis of the factors affectingbank selection in a study were put in place.Working according to the customer in terms of preferred bank the mostimportant factor in the interest rate factor is housing loans used to considerthe most important factor of the monthly payment amount is, housing loansand buy houses in the most important reason in the real estate valueincrease is higher, the banks in terms of credit demand in the evaluation oftaking into account the factors to use credit in the customer's bank accountand credit performance of loans, income amount and stability of the bankingsystem and intelligence reports that the banks in terms of residentialmortgages will offer customers the value of other guarantees are given moreimportance has been determined.