Uluslararası tahvil piyasaları ve Türkiye'nin tahvil ihraç performansı
International bond markets and bond issuance performance of Turkey
- Tez No: 257499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası tahvil piyasalarının ayrımı ve uluslararası finansal sistemin bir parçası olan uluslararası tahvil piyasalarının işleyişi üzerinde durularak; Türkiye'nin uluslararası tahvil ihraçlarının büyüklüğü analiz edilmiş, özellikle kriz dönemlerindeki performansı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma içerisinde, yabancı bir piyasada o ülkenin para birimiyle ihraç edilen yabancı tahviller, aynı anda birkaç ülkede satışa sunulan, yüksek likiditeye sahip bir para birimine bağlı olarak işlem gören eurotahviller ve yüksek miktarlarda ihraç edilip birden çok piyasada işlem gören global tahviller yer almaktadır. Bu farklı tahvil çeşitlerinin piyasalarının tarihsel gelişimi, ihraç prosedürleri, piyasa büyüklükleri ve Türkiye' nin bu finansal araçları kullanma kapasitesi değerlendirilmektedir.Sonuç olarak, uluslararası tahvil piyasalarının, son derece hızlı bir gelişme sürecinin ardından, hem gelişmiş ülkeler açısından hem de Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok gelişmekte olan ülke açısından, finansman ihtiyacının karşılanabileceği temel kaynaklarından biri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs work, focusing on the differences between domestic and international bond markets and machanism of international bond markets that are a part of international financal system, the size of iternational bond issues have been analised, especially its performance at crisis periods has been tried to exhibit.Within this study, besides foreing bonds issued in currency of that country at a foreing market, and, eurobonds that is selling in lots of countries at same time, that is transacted with dependency on a high liquidity currency also global bonds issued in high amounts and transacted at one more than markets are taken place. The historical development of this different bonds markets, issuance procedures, the size of markets and Turkey?s capasity for use the financial instruments are evaluated.In conclusion, after highly rapid development period, international bond markets are determined as one of the main resource met financial needs, in terms of both developed countries and lots of developing countries which Turkey is also taking place in.